Petra Rédová zareagovala na článek na webu iDNES, který ji opakovaně označil za dezinformátorku. V článku se píše o straně PRO a výměně v brněnské organizaci strany. „Matador střídá dezinformátorku: V čele jihomoravské organizace hnutí PRO Jindřicha Rajchla stála od jejího vzniku Petra Rédová Fajmonová. Tato aktivistka je známá už z dob pandemie, kdy šířila dezinformace o očkování proti covidu. Vydávala se přitom za „zdravotní sestru z brněnské JIP“. Nemocnice se tehdy jasně vyjádřily, že nikdo takový u nich nepracuje. V roce 2022, kdy se přidala k Rajchlovi, za jeho uskupení neúspěšně kandidovala do Senátu. Loni se ovšem s Rajchlem ve zlém rozešla. Spolu s ní zmizela i celá členská základna jihomoravské buňky,“ píše iDNES.cz.

Paradoxně, ohledně kauzy „sestry z brněnské JIP“ se Rédové musíme malinko zastat. Ona sama se tak nikdy nepředstavovala. Byla však tak představována a faktem také je, že začala proti tomuto označení vystupovat až když média tuto záležitost začala vyvracet, náš web byl tehdy první. Faktem také je, že video, na kterém tak byla představována, sdílela na svém profilu i právě s daným označením.

Petra Rédová se však často chytá této nepřesnosti některých médií. Náš web nikdy netvrdil, že ona sama se tak představuje. Co je však důležité, že dezinformátorkou skutečně je. Stačí se totiž se podívat, co bylo základem jejich videí.

Základem byla původně nejrůznější tvrzení o očkování. Spolu s dalšími lovila pod mikroskopem údajné nebezpečné látky/čipy/morgelony. Ve skutečnosti ukazovala běžný jev srážení krve, bez kterého by nikdo z nás nepřežil. Lhala například i tom, že v době vrcholící pandemie byli v nemocnicích hlavně očkovaní. Následně začala šířit ruskou propagandu. Tvrdila například, že ukrajinská armáda úmyslně střílí po civilistech. Následně tvrdila, že kvůli Ukrajincům jsou v ČR přetížené nemocnice, ačkoliv jak známo, pracuje ve Velké Británii a tak situaci v ČR nezná. Především se však jednalo o lež. Jako třešničku na dortu lze zmínit její nesmyslné zveličování počtu lidí na demonstraci před Českou televizí nebo to, že v Polsku rozdávají jódové tablety a pak své tvrzení popírala.

Rédová se tedy ve videích dopouštěla mnoha nepodložených tvrzení, včetně odrazování lidí od očkování. Ve videích líčila situaci tak, že se mohlo zdát, že velmi dobře zná situaci v českých nemocnicích, ačkoliv pracovala ve Velké Británii. Rovněž nepravdivě tvrdila, že jde o pandemii očkovaných nebo dokonce ve videích hledala čipy či jiné podivné útvary.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.