Poměrně velkou čtenost má nový projekt Zastavme zloděje. Na Facebooku už přes 50 tisíc sledujících.

„Na první pohled jde o projekt, který poukazuje na zlodějiny. Jenže už na druhý pohled je zřejmé, že web šíří nepravdy nebo přebírá zpravodajství z jiných webů a vydává je za vlastní. Ač jde o plagiáty, v nových textech jsou informace vytrženy z kontextu a obvykle také zasazeny do rámů, které jim dávají jiný význam než originální texty. Články míří nejčastěji proti kontroverznímu miliardáři Zdeňku Bakalovi, bance Moneta nebo politikům, jako je například Miroslav Kalousek. Na jednom ze snímků, který web často sdílí, je právě Kalousek s Bakalou. Oba muži se na fotografii usmívají nad skleničkami šampaňského. Ve skutečnosti však jde o fotomontáž obličejů obou mužů na snímek z fotobanky,“ píší Seznamzprávy.cz.

„Když jsme blízce sledovali web Zastavmezloděje.com, tak jsme narazili na několik dalších, které jsou mu nápadně podobné. Jedním z takových, které se opět zaměřují na Bakalovy aktivity, je web StopBakala.org. Oba weby jsou registrovány u kanadské společnosti Tucows. Z veřejně dostupných informací není možné zjistit, kdo je jejím držitelem,“ řekl redaktor Jiří Burýšek Seznam zprávám.

Seznam zprávy se domnívají, že by za webem mohou stát osoby okolo Pavola Krúpy. Krúpa je slovenský podnikatel a finančník žijící v České republice, majitel investiční společnosti Krupa Global Investments, dříve majoritní akcionář skupiny Arca Capital. Často bývá označován za oportunistického investora, finančního žraloka, či dokonce nájezdníka, což vychází z faktu, že jeho obchodní aktivity jsou zpravidla soustředěny na oslabené soupeře a jeho akvizice většinou směřují k podnikům, které jsou buď na kolenou, nebo jejichž majitelé se dostali do problémů. Jeho aktivistický přístup konkrétně v kauze OKD a tlak vyvíjený na Zdeňka Bakalu mu ze strany prezidenta Miloše Zemana, jehož je Krúpa jinak obdivovatelem a otevřeným podporovatelem, přinesly v roce 2018 ocenění v podobě státního vyznamenání, konkrétně Medaile Za zásluhy.

To, že by tomu tak mohlo být svědčí veřejně dostupné informace. Projekt Zastavmezloděje se nazývá projektem českých občanů. Přitom ovšem projekt administrují lidé ze Slovenska.

A proč web považujeme za dezinformační? Projekt Zastavmezloděje, kromě výše zmíněného obsahu, využívá i manipulativních metod, jehož účelem je často klamným či lákavým náhledem přilákat webového uživatele pro prokliknutí na daný web, čímž se zvýší jeho návštěvnost a ziskovost. Říká se tomu clickbait. Úspěch clickbaitu tkví v lidské zvědavosti a v podstatě v podvodu na uživatele.

Titulek či popisek clickbaitu může mít specifickou formu. Příklady:

  • Neuvěříte, co se stalo, když … .
  • Nejdřív ji nebrali vážně. Ale to, co udělala potom, vás šokuje / vám vyrazí dech.
  • Trápí vás … ? / Nesnášíte … ? / Nebaví vás … ? S těmito X triky / produkty to zvládnete.
  • Nejsnáze se zbavíte … , když budete … .
  • Tuhle věc byste měli / by měl každý dělat pro / abyste vyřešili … .
  • Dietologové ho nenávidí. Tento muž zatočil s nadváhou tak, že … .
  • Šok pro celou ČR. Podívejte se co… .

Nebo, v méně zjevné verzi, se jedná o běžnou větu, která (jakoby náhodou) končí výpustkou těsně před samotnou odpovědí, s kterou by nebylo nutno klikat na daný článek.

A přesně takovým webem je zmíněný projekt. Tato snaha se objevuje prakticky v každém druhém článku. Analýzu webu (nepravd) připravujeme.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.