Naše stránky se pravidelně věnují dezinformační scéně i nejrůznějším „šmejdům“, kteří se snaží okrádat například seniory. Web, který tyto praktiky kombinuje a uživatelům se zobrazuje pod názvem Důležité 24, založil  v březnu loňského roku Tomáš Frantík z Třebíče. Obsahuje dezinformace, ezoteriku a odkazy na weby nabízející předražené nefunkční produkty a výrobky. Frantík má živnostenský list mj. i na pořádání veletrhů a v roce 2014 kandidoval za Svobodné.

Zprávy.dt24.cz přebírají dezinformace z jiných „alternativních“ webů.  Dočteme se zde například o 23 hodin mrtvé ženě, která se v pekle setkala s Michaelem Jacksonem a papežem Janem Pavlem II. Dále tyto stránky  šíří hlouposti o očkování, opravdu zábavnou story o zákazu mikrovlnek v Sovětském svazu (o případu jsme psali zde a zde), nic neříkající zprávy o migraci nebo vychvalují Rusko.

O co skutečně Tomáši Frantíkovi jde, si lze všimnout pod každým článkem. Nalezneme zde šest odkazů tvářících se jako články. Ve skutečnosti se však jedná jen o linky na různé „šmejdské“ stránky. Například „zpráva“ o ztrojnásobení peněz na kartě vás dovede na web slibující tisícinásobné „zbohatnutí“. Další odkaz nabízí „tajnou“ zubní pastu s „plombovacím účinkem“ za 890 Kč. Každému myslícímu člověku přitom musí být jasné, že nic takového nemůže fungovat, protože nejde jen o to něco zaplombovat, ale nejprve se kaz musí odvrtat. Odkaz na „článek“ o vráskách zase nasměruje uživatele na web nabízející „zázračný krém“, rovněž za 890 Kč. Tomáš Frantík je tedy především „obchodník“ nabízející předražené nesmysly pod záštitou alternativních zpráv.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.