Poměrně velkou komunitu lidí sdílejících jeho videa si kolem sebe vytvořil Michal Shark, který nyní sdílí videa zpochybňující protikoronavirová opatření a zároveň šíří o současné pandemii spoustu zavádějících a nepravdivých tvrzení. Typickým příklad je například video, které má asi 4 tisíce sdílení. „V Londýně včera na demonstraci zatkli jednoho z doktorů pro pravdu (Heiko Schöning). Zavírají lidi za pravdu a za to, že o tom mluví. V Německu umřelo další dítě, pravděpodobně na otravu CO2, díky povinnému náhubku,“ tvrdí Michal Hašek, který na Facebooku vystupuje pod pseudonymem Michal Shark.

Proč byl Heiko Schöning ve skutečnosti zatčen? Jednoduše, neuposlech výzvy policie. „Několik tisíc lidí v sobotu přišlo protestovat na londýnském Trafalgarském náměstí proti zpřísňování opatření týkajících se epidemie koronaviru. Na snímcích ze shromáždění nazvaném Nesouhlasíme bylo vidět, že většina lidí neměla roušky a nedodržovala odstupy. Na okrajích davu bylo vidět policisty, kteří zpočátku nijak nezasahovali. Protože ale lidé vytvořili hustý dav a nedodrželi odstupy, požádali přítomné, aby se rozešli, a upozornili, že zakročí proti těm, kdo neuposlechnou. Nakonec dav obstoupili, lidé na ně stříkali vodu a volali, aby změnili stranu, na níž stojí. Policisté pak vytasili obušky,“ popisuje skutečné důvody například Český rozhlas.

Informace o smrti dětí v Německu pochází od Bodo Schiffmanna. Jak upozorňuje fact-checkingový web Correctiv, Bodo Schiffmann je autorem mnoha nepravdivých tvrzení o současné pandemii. Německá policie rezolutně odmítá, že by se něco takového stalo. Údajným úmrtím děti se věnuje také web Der Volksverpetzer, který všechny tyto příběhy označuje za falešné.

A kdo je Michal „Shark“ Hašek? Jednoduše jeden z mnoha léčitelů. Je známý například svými články, videi či podcasty o tom, že pití čerstvých šťáv dokáže vyléčit rakovinu a obezitu. Příběh Michala „Shark“ Haška je o to děsivější, že se pokusil získat renomé i na vlastní matce, kterou „léčil“ z malobuněčného karcinomu plic, kterému nakonec podlehla. Podle Michala Haška ovšem selhala a odmítla se uzdravit. Stejně o jejím příběhu chtěl napsat knihu. Náklady na její tisk plánoval vybrat v kampani na HitHit, ten ji ale zastavil kvůli nepodloženým tvrzením autora. Organizuje také detoxikační pobytové zájezdy na Bali za 60 000 Kč + letenka. Český klub skeptiků Sisyfos mu v roce 2018 udělilo stříbrný bludný balvan v kategorii jednotlivců za jeho pseudovědecké rady. Sisyfos o něm píše:
„V úvodu bylo zmíněno, že je čelným představitelem takzvané spinologie. Je možné, že o podobném vědeckém oboru slyšíte poprvé, což je ovšem vaše obrovská chyba a neznalost vyhledávače Google a Orgonetu. Protože pochopením jedinečné metody, jak se pouhým máváním rukama zbavit obezity, rakoviny a plešatosti, si můžete ušetřit spoustu času, který byste jinak neplodně strávili v čekárnách ordinací praktických lékařů. Ti jsou indoktrinováni zprofanovaným farmaceutickým průmyslem a o lidském těle a jeho biologických mechanismech vědí absolutní prd. Na lékařských fakultách se totiž učí pouze „kroucení hlavou“, které zvládne i nedouk a mamlas. Což mnohé vysvětluje.

U spinování jsme už ovšem narazili na hranice kvantové fyziky, kterou kromě oceněného prakticky nikdo neovládá, takže vás nebudeme nudit podrobnostmi. Snad jenom zmíníme, že uvedenou technikou lze donutit nejen vodu, ale dokonce i džus, šampaňské nebo whisky, aby se její severně orientované molekuly způsobně otočily směrem na jih. Tím získá léčivé účinky a stačí už jenom nápoj do dna vypít. Pozor! Protřepat, ale nemíchat.

Základním a objevným principem, na kterém stojí Haškova v pořadí druhá neuvěřitelně pokročilá metoda, je teze, že lidské tělo je plné, cituji: „sajrajtu a bordelu“. Ten samozřejmě musí pryč. Stejně jako černá skládka nedaleko malé obce Jedovnice v okrese Blansko. Ostatně o všudypřítomných jedech krásně psala vědkyně Strunecká ve svých odborných statích. A co uděláte s jedy a odpadem? Uklidíte ho. Zatímco likvidace jedovnického ilegálního smetiště vyžadovala těžkou techniku zapůjčenou nadnárodní společností se sloganem „Pořádek dělá přátele“, vám postačí pouze máchat rukama nad sklenicí, a o pár minut později jste zase v naprostém cajku. Vše odejde konečníkem. Když budete mít kliku, protože lidské tělo má otvorů povícero. Zmizí také nemoci, které jste nikdy neměli. Ba, co víc! Dokonce se ztratí i ty, které zatím nebyly objeveny. Těmi budou jednou kupříkladu „Mikromegalománie“ nebo „Kokonóza infiltratis“.

Podobným způsobem Hašek zachránil svou matku, kterou výhradně vlastními silami a bez kroucení hlavou vyléčil z malobuněčného karcinomu plic. V přímém přenosu jste tak mohli sledovat, jak léčba zabírá, jak se postarší dáma zotavuje a užívá si nově nabytého zdraví – a vůbec je celá v pohodě. Ještě v hospicu na smrtelné posteli prý prohlásila, jak je na svého syna pyšná, že ji dovedl až sem, ale neexistují hodnověrní svědci, poněvadž nebyli na Bali.

Je také utajovanou pravdou, že Haškem popularizovaný vědní obor zvaný „psychodogmatika“ zažívá nebývalý rozkvět. Jeho výchozí konstantou je tvrzení, že za každou nemoc si může člověk sám, což lze zpochybnit těžko. Stejně jako odpověď na základní otázku Života, Vesmíru a vůbec. V podání pana Haška se ovšem jedná o číslo 21, což je dvakrát méně, než praví příručka, ale kdo jsme my, abychom zpochybňovali? Za pouhých jednadvacet dní a necelých šedesát tisíc korun českých dokáže vyléčit cokoli vás napadne. Dokonce i to, co by vás nikdy nenapadlo. To je frajer!“


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.