Jak 10. listopadu 2023 informoval Deník N (veškeré citace pocházejí z tohoto článku), stěžoval si výkonný ředitel Institutu Václava Klause na moderátora Václava Moravce, který se v rozhovoru pro slovenský Denník N vyjádřil takto:

„Klaus si například potřebuje obhájit, že se nemýlil ve Vladimiru Putinovi. Když jsou nyní česká a slovenská veřejnost unavené válkou a podporou Ukrajiny, Klaus potřebuje zlegitimizovat to, že byl gubernátorem Putina v České republice.“

Weigl novopečenému řediteli Součkovi napsal:

„Vím, že jste se ujal své funkce před pouhým týdnem, přesto se na Vás musím obrátit ve věci, kterou považuji za zcela zásadní, a žádám Vás o její neodkladné řešení,“ napsal Součkovi. „Takovéhle nehorázné lži a dezinformace vytváří a v zahraničí šíří Váš prominentní zaměstnanec, jenž vystupuje jako osobnost a jedna z tváří ČT a zneužívá pro své cíle její autoritu,“ pokračuje v dopisu Weigl. „Žádám Vás proto, abyste výše popsané nepřijatelné chování a vystupování Václava Moravce neprodleně řešil a postihl.“

Ředitel Souček stížnost předal etickému panelu, který se vyjádři, že o porušení kodexu ČT nešlo. Součkovi první vyjádření nestačilo, proto chtěl od panelu upřesnění. Uvedl však, že se stanoviskem etického panelu řídit nemusí.

Je naprosto s podivem, že se ředitel Souček tak důkladně zabývá stížností tohoto spolku. Václav Moravec totiž velmi korektně vyjádřil naprostou pravdu. Je doložitelné, že Václav Klaus slouží Rusku nejméně už patnáct let. Psali jsme o tom v článcích „Putinův Institut Václava Klause“ ze 7.1.2019 a „Kremelský aktivista Václav Klaus a jeho parta“ z 28.4.2022. Zájemce odkazujeme na tyto články, zde se omezíme pouze na výčet Klausových projevů proputinovské servility.

 • V roce 2008 podpořil Putinovu válku proti Gruzii, kdy Rusko anektovalo část jejího území.
 • V roce 2009 prohlásil, že Rusko je menším nebezpečím než EU, a odsoudil „démonizaci Ruska“ (jak se později ukázalo, démonizovali jsme příliš málo).
 • Roku 2012 představil v pařížském Institutu pro demokracii a spolupráci (což je Ruskem financovaný a řízený „think-tank“, v jehož čele stojí Natalia Naročnickaja, pseudohistorička na úrovni propagandisty Medinského a členka Izborského klubu (v posledně odkazovaném článku jsme uvedli její citát: „Obviňují nás, že jsme „zavedli” komunismus, a že prý to bylo horší než hitlerovský projekt. Ne že stejné – horší! Agrární národy — Poláci, Češi, Maďaři, Rumuni nás opustili s houslisty, profesory, s akademiemi věd, s balíkem technického vědění, s kinematografií atd.“). Na kritiku Klausovy účasti z pera Petra Luňáka tehdy na stránkách IVK nesouhlasně zareagoval známý jurodivec, antisemita a putinofil Michal Semín.
 • Po zahájení ruské války proti Ukrajině v roce 2014 hovořil o Ukrajině jako o umělém státu. (Pro připomenutí: Československo v roce 1939 označil Hitler jako „umělý útvar“.)
 • V témž roce americký Cato Institute vyloučil Václava Klause pro přílišný příklon k Rusku.
 • V roce 2015 zcela v duchu kremelské propagandy lživě tvrdil, že Rusko bylo k útoku na Ukrajinu donuceno.
 • Ve stejném roce se zúčastnil Valdajského fóra, pravidelné akce sloužící k propagaci Ruska (akcí se účastní i Vladimir Putin). V předneseném projevu zaslzel nad „zbytečnou konfrontací Západu a Ruska“ – tedy opět v duchu kremelské propagandy (navíc rok a čtvrt po ruské intervenci na Ukrajinu a anexi Krymu).
 • V roce 2016 obhajoval ruský státně organizovaný doping.
 • Opakovaně jezdil na akce Rhodoského fóra, které pořádá ruský oligarcha Vladimir Jakunin, intimus Vladimira Putina.
 • V roce 2018 se stal členem dozorčí rady Jakuninova think-tanku „Dialog civilizací“.
 • Ve stejném roce vydal Klausův IVK článek „Soros ‚osobností roku 2018‘ je signálem zkázy, ve kterém přebírá pojmy kremelské propagandy jako „barevné revoluce“ nebo „zmajdanizovat“.
 • Klaus opakovaně jezdí na akce německé prokremelské strany AfD.

Soudíme, že tento výčet postačí, abychom mohli konstatovat, že se Klaus minimálně choval jako by byl Putinovým gubernátorem.


author