Jen necelých 20 % voličů bylo ochotno jít volit i v druhém kole senátních voleb. Vyšší volební účast byla jen na Jihlavsku, kde Andrej Babiš souboj Miloše Vystrčila a Jany Nagyové pojal jako referendum o vládě. Neuspěl, stejně jako většina ostatních kandidátů ANO. Ve velmi těsném souboji porazila Lucii Pluhařovou z hnutí ANO i Jana Zwytrtek Hamplová. Zvítězila na Kroměřížsku o 233 hlasů.

„Speciálně Kroměříž by přitom měla vládním stranám sloužit jako odstrašující příklad toho, co se taky může stát, když se budou chovat jako političtí diletanti. Zwyrtek Hamplovou totiž do druhého kola dostal vlastní gól vládní koalice, konkrétně trestuhodná chyba Starostů a nezávislých. Ti proti obhájkyni křesla a místopředsedkyni KDU-ČSL Šárce Jelínkové nasadili silného kandidáta, starostu Holešova Rudolfa Seiferta. Oba se v prvním kole vzájemně vyšachovali. Další porce hlasů prodemokratických a prozápadních voličů přišla vniveč na čtvrté místo bývalé europoslankyně a náměstkyně zlínského hejtmana Olgy Sehnalové, která kandidovala za ČSSD. Ve druhém kole se politici vládních stran pokusili chybu aspoň částečně napravit a vyzvali k podpoře vítězky prvního kola, kandidátky ANO Lucie Pluhařové. Jenže otrávení voliči demokratických stran jejich apel nevyslyšeli,“ napsal pro Deník N Jan Moláček.

Hamplová v regionu nebydlí, ale tvrdí, že zde má pracovní zázemí, když říká, že její právní služby využívají mnozí místní starostové. Svou kampaň si Hamplová stavěla z velké části na kritice vládních opatření v pandemii covidu-19. Před volbami vystoupila jako mluvčí na protivládní demonstraci na Václavském náměstí, kde zaznívaly mimo jiné hlasy podporující Rusko a Vladimira Putina. Svolali ji lidé spojení s dezinformační scénou. Na některé ze svých kritiků Hamplová podala žalobu. Je mezi nimi novinář Tomáš Etzler.

Jana Zwyrtek Hamplová je známá dezinformacemi o opatřeních proti pandemii COVID-19 i o aktuální situaci. Otazníky vyvolává i její povědomí o právu, chtěla totiž podat na tvůrce seznamu dezinformátorů hromadnou žalobu, ta však podat v českém právu nejde. Autor navíc není znám a soud rozhodně není od toho, aby tvůrce zjišťoval. Jindy Hamplová vyzývala na svém Facebooku české velvyslance v zahraničí k podání právního paskvilu ohledně údajného pašování migrantů.

Před asi patnácti lety, kdy jsem měl na starosti druhdy velmi vlivnou rubriku blogů na Aktuálně.cz, se na mne obrátila tehdy naprosto neznámá advokátka Jana Hamplová, zda by si u nás mohla blog také otevřít. Koncept těchto stránek vycházel z toho, že na nich dostávali ničím omezovaný prostor (tedy kromě základního kodexu) lidé, kteří měli nějaký vliv ve veřejné sféře, byli výjimeční ve svém oboru, měli zajímavou zkušenost… Většina premiérů, pár politiků koaličních i opoziční, špičkoví vědci, nejrůznější známí myslitelé a glosátoři… S odkazem na výše uvedené jsem blog s omluvou odmítl, ale paní byla hodně úporná. Prý se velmi angažuje na komunální úrovni, ve Svazu měst a obcí, zná problematiku menších měst atd.

Nakonec jsem si řekl, že by to mohlo být zajímavé a blog ji dal. Ze začátku to opravdu zajímavé bylo (v původním slova smyslu), ale postupně to začalo nabírat obrátky. Z paní Hamplové se stala i Zwyrtek a byla zjevně při chuti. Prakticky vše, co běžně vnímavý a inteligentní člověk odmítá, hrdě hájila. A nekompromisně odmítala vše, co mělo hlavu a patu. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Její blog záhy objevili tradiční týpci a z debaty pod ním se stal vyhledávaný prostor vzdoru proti čemukoliv. Pomalu se začala dostávat do širšího veřejného povědomí.

Jako fakt se na mě nezlobte. Už nic takového víckrát neudělám. Slibuju. Byl jsem mladý – ani ne padesátiletý – a nerozvážný. Cesta do Santiago de Compostela bude dlouhá. V době covidu, kdy paní Zwyrtek Hamplová vedla kampaň proti všemu smysluplnému, ji odtamtud Josef Pazderka naprosto správně vykopal. Jemu se omlouvám zvlášť, neboť jsem mu tam to hadí vejce po svém odchodu zanechal,“ píše Libor Stejskal.

Daniela Kovářová zvítězila v souboji nad kandidátem koalice SPOLU Karlem Naxerou. Ve druhém kole senátních voleb získala 54,06 procenta hlasů. Kovářová se tento týden zviditelnila na Twitteru kvůli jejímu názoru na sexuální obtěžování. V příspěvku na sociální síti mimo jiné napsala, že „sexuální obtěžování je přirozené chování všech samců a samiček“ nebo, že „komu vtip nebo plácnutí po zadku připadají nevhodnými, musí si s tím poradit sám.“

Tohle totiž žádný zákon nevyřeší. A nesmí řešit. Nebo se tu ušikanujeme k smrti. A k vyhynutí,“ dodala exministryně, kterou dlouhodobě provází podobná kontroverzní vyjádření. V návaznosti na zmíněné vyjádření její voliče účet Praha SPOLU nazval „nácky“. „To říká veřejně vládní strana? Jen proto, že řeknu svůj názor? Proto jsem nácek a úchyl?“ napsala Kovářová. Jedná se přitom o parodický účet. Účet koalice SPOLU v hlavním městě se na Twitteru jmenuje SPOLU pro Prahu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.