Investigativní novinářka a bývalá reportérka České televize Markéta Dobiášová v „1. československé konferenci covid-19“ hovořila na téma „role médií v kritických situacích“. Vymezila se proti mainstreamovým médiím v době epidemie i vůči svým kolegům. „Cenzurovali mě, umlčovali; chci se ještě podívat dětem do očí,“ uvedla. Nějaké konkrétní příklady cenzury však nepřinesla.

Samotná konference se konala 27. ledna a objevily na ni známé osobnosti vystupující proti protiepidemickým opatření a proti očkování jako Soňa Peková, Jitka Chalánková, Hana Zelená, Andrea Málková nebo Ján Lakota. Konferenci pořádal spolek Pro Liberte Tomáše Nielsena a Jany Zwyrtek Hamplové. Vše pod patronací Nadačního fondu Svědomí národa, který video s Markétou Dobiášovou i publikoval.

Video s Markétou Dobiášovou se nám velmi špatně hodnotí, protože neřekla v podstatě žádný konkrétní příklad kdy, kým a v jaké věci byla cenzurována. V celém projevu řekla vlastně jen dva konkrétní příklady. První příběh z počátku pandemie, kdy se setkala v nemocnici se starší babičkou, která byla hospitalizovaná jen protože měla pozitivní PCR test na COVID-19. Jak sama tvrdí, jednalo se o samotný počátek pandemie kdy virus ještě nikdo neznal a nedokázal říci jak nebezpečný je a nebyly také stanoveny léčebné postupy. Momentálně se samozřejmě bezpříznakoví pacienti nehospitalizují, pokud nemají jiné zdravotní problémy.

Druhým konkrétním příkladem byla protizákonná opatření. Podle Dobiášové o nich média neinformovala. To však není pravdou. Například na Google pokud chcete vyhledat „protizákonná opatření ČT24“, z prvních pěti Google najde čtyři o tom, jak soudy protizákonná opatření rušily (1, 2, 3, 4).

Markéta Dobiášová působila v České televizi, následně na CNN Prima News a psala také pro Reflex. Závěrem oznámila, že prostředí mainstreamových médií změnilo natolik svou tvář, že z něj odchází, podle poznámky na závěr pravděpodobně do ECHO 24.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.