Všeobecné veselí vyvolal příspěvek šířící se na sociální síti Facebook (1, 2). Podle něj při testech na COVID-19 vám do nosu vloží nanočip. Jako důkaz je podávána fotografie čipu z roku 2009, na kterém je nahraná hebrejská bible. Ale dobrá, poslechněme si verzi hoaxu, protože ta stojí opravdu za to. Aby si člověk dával pozor, když se zrovna šťourá v nose:

„FB přítel z Anglie byl na testech na COVID 19 asi cca. před měsícem. Dlouho ho pak bolel nos a občas se mu zničeho noc pustila krev z nosu. Z té nosní dírky, kde mu dělali takzvaný – stěr. A jednou, když se u televize šťoural v nosu…si vytáhnul – tohle. Nejdŕive nevěděl co to je. Pak si vzal lupu a skoro mu spadla sánka.
Hádejte co to je? Nevíte? Tak já vám to povím. Tento nanočip vám při takzvaných testech školený zdravoťák strčí hluboko do nosu tou dlouhou tyčinkou, co vás až napne. A narve vám nanočip do sliznice. Ten se tam uchytí a pak přes aplikaci v MT-čku podává o vás informace všeho druhu. Bohužel tato testovacví vzorka dost často z nosu vypadne, proto je nutné takzvané testy na COVID19 opakovat. Už chápete proč vám tvrdí že test platí jenom 4 dny? Čím máte totiž v nosu víc nanočipú, tím je to pro testování objektu – teda vás – lepší. Na podzim je už připraven nanočip další generace ve vakcíně. A toho se už nezbavíte.
Dle informací do vývoje tohoto prvního nanoćipu co se lepí na sliznici investoval Bill Gates 20 mil. USD a do nanočipu druhé a třetí generace (ve vakcinně a pod kuži jenom 400 mil USD).
Následovat pak bude poslední čip a to bude ten podkožní…bude to totální zichr…mít nejméně 3 čipy v těle je pojistka, kdyby jste si ten podkožní chtěli nedejbože odstranit. Ten v nosu a z vakciny vás spolehlivě…práskne.
Hezký den…přeje Libor Lipa“

Tak a nyní realita. Nejedná se o žádnou aktuální fotografii a tak je i celý příběh o šťourání v nose smyšlený. Tato fotografie pochází už z roku 2009 a je na ní vyfocen čip, který obsahuje celou hebrejskou bibli. Čip byl vyvinut v roce 2009 na Technické univerzitě v Haifě. Tato fotografie byla použita také v roce 2017 v tomto článku.

Hoaxům o Billovi Gatesovi se náš věnoval několikrát. Například zde, zde, zde a zde.  V krátkosti. Ano, Bill Gates podporuje proočkování populace, protože vysoká proočkovanost zastavila už nejednu pandemii a epidemii. Ne, Bill Gates není Hitler a nestojí za smrtí dětí, ani nechce lidem implantovat čipy.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.