V souvislosti s novým koronavirem začalo na sociálních sítích přibývat klamavých, poplašných a matoucích informací. V reakci na to se na nově vzniklé platformě COVID19CZ dala dohromady skupina lidí z českých technologických firem, IT nadšenců, lidí z organizací a jako jsou neziskové organizace Transitions, Zvolsi.info, Člověk v tísni nebo KISK FF MU. Denně tak skupina zpracovává tisíce zmínek a článků v českém mediálním prostoru, třídíme a odhalujeme záměrně matoucí informace, poplašné zprávy, podvody a dezinformace, které se v souvislosti s novým typem koronaviru objevují. Nejrozšířenější a nejzávažnější z nich ověřuje a počínaje začátkem dubna poskytuje pravidelný infoservis.

Jsme teprve na samém začátku a postupně ladíme detaily. Chtěli bychom Vás proto během prvních dní poprosit o shovívavost. Oceníme, když nám zašlete své rady, připomínky či podněty, které nám pomohou zlepšit poskytovaný Infoservis. Pokud víte o někom, kdo by Infoservis rád odebíral, propojte nás s níže uvedenými kontakty nebo na c19dezinfoservis@gmail.com

/Dezinformace/: Bill Gates má plán na snížení světové populace

 • Michal Shark je známý český manipulátor momentálně žijící na Bali. Na svém facebookovém profilu sdílel 19. dubna příspěvek o údajné falešné pandemii, který má dnešnímu dni (21. dubna) již více než 1100 sdílení. Původní text, na který odkazuje, se nám dohledat nepodařilo. Příspěvek je zaměřen zejména proti osobě Billa Gatese, neboť právě Gatesovy zájmy se podle autora za celou pandemií koronaviru skrývají.
 • V příspěvku se spekuluje nad spojitostí mezi Gatesovou podporou WHO, aktivitami jeho nadace a vývojem vakcíny proti koronaviru.
 • Kromě toho, že se autor pokouší zpochybnit dobré úmysly Billa Gatese pomoci lidstvu v boji s pandemií koronaviru, za vším spatřuje konspirace deep state směřovanou proti celému lidstvu. Neopomněl zmínit ani sítě 5G, 4G, 3G, 2G, čínský sociální kreditový systém, digitální měny, zotročení a omezení lidských svobod.

Fact-checking:

 • Ve zmíněném TED Talks Bill Gates v roce 2010 skutečně mluvil o snižování CO2 i o globálním oteplování, jeho slova jsou ale v příspěvku překroucena. Ve videu uvedl, že abychom snížili CO2, musí dojít k redukci několika faktorů, mezi nimiž je i velikost lidské populace. V současné době podle něj máme nakročeno k nárůstu počtu lidí k 9 miliardám, tento nárůst se ale možná povede o 10 – 15 % zmenšit.
 • Příspěvek také využívá existujících konspiračních narativů o čipování lidí. Bill Gates se zúčastnil 18. března 2020 diskuze na Redditu AMA, která se následně stala živnou půdou pro spekulace o mikročipech (o kterých se v Gates v celé diskuzi ani jednou nezmínil) a digitálních certifikátech. Celou genezi spolu s jednotlivými reakcemi, aktéry i její vyvrácení naleznete zde:

https://www.buzzfeednews.com/article/janelytvynenko/conspiracy-theorists-are-using-a-bill-gates-reddit-ama-to a https://www.reuters.com/article/uk-factcheck-coronavirus-bill-gates-micr/false-claim-bill-gates-planning-to-use-microchip-implants-to-fight-coronavirus-idUSKBN21I3EC

 • Tak, jako se před nedávnem stal terčem útoků například George Soros, i Bill Gates a jeho nadace jsou dnes neustále zpochybňovány. Peníze, které nadace darovala různým výzkumným pracovištím či věnovala na podporu vývoje vakcíny, jsou prezentovány jako peníze určené na vyhubení a zkázu lidstva. A právě Bill Gates bude podle autora tím, kdo bude profitovat z prodeje  vakcín. Mimo jiné se autor také snaží vyvolat pochybnosti o statistických údajích ohledně počtu osob nakažených koronavirem a jeho obětech, to jsme ale již vyvrátili v úvodu dnešního infoservisu.
 • Michal Shark Hašek, který příspěvek sdílel, je známý například svými články, videi či podcasty o tom, že pití čerstvých šťáv dokáže vyléčit rakovinu a obezitu. O zkušenosti s léčením své matky, která zemřela na rakovinu, chtěl napsat knihu. Náklady na její tisk plánoval vybrat v kampani na HitHit, ten ji ale zastavil kvůli nepodloženým tvrzením autora. Organizuje také detoxikační pobytové zájezdy na Bali za 60 000 Kč + letenka. Spolek Sisyfos mu v roce 2019 udělil cenu Bludný balvan.
 • https://www.sisyfos.cz/data/documents/2/16/1515_Shark.pdf
 • https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/401637/rakovinu-pry-pred-casem-porazila-stavou-ted-marcele-zbyva-jen-mesic-zivota.html

/Manipulace, konspirace/: Prázdné rakve na ostrově Hart

 • Článek na webu Arfa.cz tvrdí, že rakve ukládané do masového hrobu na newyorském ostrově Hart jsou prázdné. Toto tvrzení je založeno na manipulativních záběrech. Odborníci údajně upozorňují, že podle způsobu, jakým vězni s rakvemi manipulují, v nich nejsou žádná těla. Související článek na serveru Aeronet uvedl komentář anonymního zaměstnance pohřební služby z Plzně. Podle něj jsou rakve prázdné, protože s nimi pracovníci manipulují s lehkostí. Vychází také z předpokladu, že rakev s tělem váží cca 110-120 kg a při přenášení takové hmotnosti není možné se neohnout v zádech.
 • https://aeronet.cz/news/video-desive-zabery-z-pohrbivani-rakvi-s-obetmi-nakazy-covid-19-na-hartove-ostrove-v-new-yorku-odhalily-na-kamere-z-dronu-alarmujici-nesrovnalost-se-skutecnosti-a-realitou-na-kterou-nasi-redakci/
 • Fact-checking: Tvrzení, že jsou rakve prázdné, je podloženo názorem anonymního zaměstnance pohřební služby z Plzně. Sám autor komentáře ale uvádí, že v rakvi mohla být lehká oběť nebo dítě. Toto skutečně nelze vyloučit a vysvětlovalo by domněle snadnou manipulaci s rakví.
 • Závěr o prázdných rakvích server Aeronet vyvozuje ze zhruba dvousekundového záběru, kdy pracovníci pokládají jednu rakev na zem. Video je natočeno z dronu, což může zkreslovat perspektivu. Zároveň není příliš kvalitní, abychom mohli spolehlivě odhadnout, pod jakým úhlem a z jaké výšky je rakev pokládána.
 • Článek dále tvrdí, že radnice New Yorku začala na ostrově pohřbívat tisíce rakví. Ostrov Hart je dlouhodobě využíván k pohřbívání těl zemřelých bez pozůstalých nebo těl, která nebyla identifikována. Dle vyjádření vězeňské služby (Department of Correction), která ostrov spravuje, je zde běžně pohřbíváno 25 těl týdně. V týdnech před zveřejněním záběrů tento počet vzrostl až pětinásobně na 120 těl týdně. Počet úmrtí v New Yorku byl v období 11. března – 18. dubna trojnásobný oproti průměru v tomto období.
 • Svědectví z ostrova potvrzují, že došlo ke zrychlení a zvýšení efektivity pohřbívání v souvislosti s koronavirovou epidemií. Přesto se však nepoměr mezi nárůstem úmrtnosti a počtem hlášených pohřbených těl na ostrově nejeví jako zásadní.
 • https://www.nytimes.com/interactive/2020/04/21/world/coronavirus-missing-deaths.html
  https://www.newyorker.com/news/our-local-correspondents/the-transformation-of-hart-island, https://www.washingtonpost.com/national/hart-island-mass-graves-coronavirus-new-york/2020/04/16/a0c413ee-7f5f-11ea-a3ee-13e1ae0a3571_story.html
  https://www.hartisland.net/
  https://in.reuters.com/article/health-coronavirus-usa-hart-island/new-york-city-hires-laborers-to-bury-dead-in-hart-island-potters-field-amid-coronavirus-surge-idINKCN21S0C3

/Manipulace/ Podvod s Covid-19? Pět špičkových českých lékařů varuje před zkreslováním statistik “přímé smrti s koronavirem”. Zemřelých oficiálně 181. Realita: NULA.

/Dezinformace/: Turecko se chce zbavit uprchlíků nakažených koronavirem

Rádio Svobodný vysílač na své facebookové stránce 11. dubna uvedlo, že se Turecko hodlá vyslat do Řecka uprchlíky nakažené novým typem koronaviru. Příspěvek je doplněn videem v řečtině se záběry uprchlíků bez dalšího kontextu. Zprávu již vyvrátila řecká média.

 • Fact-checking: Zprávě se již věnovala řecká média. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis

připustil, že dochází ke shromažďování migrantů podél tureckého pobřeží naproti řeckým

ostrovům. Neexistují ovšem žádné důkazy ani náznaky toho, že by byli novým koronavirem

infikováni. Ministr dále uvedl, že řecké úřady učiní vše proto, aby zabránily nelegálnímu

vstupu do země a ochránily státní hranice. Všichni migranti přijíždějící do země budou také

umístěni do povinné dvoutýdenní karantény.

 • Svobodný vysílač je  považován za nedůvěryhodné médium ,které zveřejňuje dezinformace.

Přestože autor příspěvku uvádí, že informace jsou ověřené, zdroje neuvádí. Příspěvek jsme z

výše popsaných důvodů označili za dezinformační.

https://www.ekathimerini.com/251640/article/ekathimerini/news/migration-minister-

confirms-migrants-gathering-along-turkish-coast? fbclid=IwAR0ZxpFQmpt21O4tw9mefZyIWQMI95NyfQ3-XUnVt6wV64MRSMrBtS8jFR0

https://manipulatori.cz/svobodny-vysilac-aneb-vysilac-konspiracnich-teorii-vsech-druhu/

/Manipulace, podněcování k nenávisti, clickbait/: Romové se vracejí z Británie. Proč nejsou v karanténě?

 • Na webu zulice.cz  se objevuje manipulativní text, který vychází z několika dalších zpráv týkajících se repatriace českých občanů ze zahraničí – konkrétně českých Romů z Velké Británie.  Tvrdí, že se vrací až 2000 osob, které nemají zajištěné ubytování, práci a nedodržují karanténu. Uvádí, že důvodem k návratu je mimo jiné zadlužení ve Velké Británii.  Podle jednoho komentáře z Facebooku do obchodního domu Kaufland chodí Romové, kteří mluví anglicky a nedodržují karanténu. Ověřením těchto tvrzení a porovnáním s původními zdroji docházíme k závěru, že informace je manipulativní, zkreslující a v titulku používá nepravdivé informace.
 • Fact-checking: Z rozhovoru s Petrem Torákem na Seznam Zprávy vzal autor článku Jiří Novák tvrzení, že Romové z Anglie odjíždí zejména kvůli zadlužení. Torák ale v rozhovoru mluví o tom, že se na neziskovou organizaci Compas charity nyní obrací více lidí, kteří se zadlužili kvůli nákupní panice, která vypukla v březnu v UK. Utratili tak peníze, které měli na celý měsíc. Nezmiňuje však etnicitu nebo občanství takových klientů. Navíc jasně říká, že se situace týká nezaměstnaných lidí, samoživitelek a nebo lidí se zdravotním postižením. Zároveň Torák upozorňuje, že většina Romů v UK zůstává i proto, že letenka stojí 700 liber (necelých 22 000). Tu si nemajetná rodina těžko koupí.
 • Představiteli  ostravské Asociace romských podnikatelů Vladimíru Leškovi se s krajem podařilo domluvit, že všichni repatrianti do Moravskoslezského kraje budou otestovaní. Pokud nebudou mít kde trávit karanténu, poskytne jim kraj ubytování. Zatím nikomu z navrátivších nevyšel test pozitivně, většina z nich je ubytována od začátku u svých rodin. Ti, kteří využili  prostory nabízené krajem, tam strávili 48 hodin, než byly k dispozici výsledky testů.
 • Romové, kteří se vrátili z Británie karanténu dodržují stejně jako ostatní repatriovaní. Díky tomu, že Moravskoslezský kraj všechny repatrianty testuje ale stačí počkat na výsledky testů.
 • Neozdrojované tvrzení o Romech mluvících anglicky v Kauflandu se nám nepodařilo dohledat – ani přes nástroj monitorující sociální sítě SocialWatch ani ručním procházením komentářů na Facebooku pod zpravodajskými texty.
 • Server zulice.cz  je  nové médium, které vzniklo v dubnu 2020, majitelem serveru je PR agentura  Strategic Consulting s.r.o., vydavatelem její jednatel Jan Čížek a šéfredaktorem její zaměstnanec Martin Dudek. Jan Čížek je členem SPD Tomia Okamury, zajišťuje pro něj mediální práci, pracoval i pro Víta Bártu a chlubil se styky s Tomášem Hrdličkou.
 • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cesti-a-slovensti-romove-prchaji-pred-koronavirem-z-britanie-99817
 • http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/brexit-zpusobi-problemy-s-navraty-zpet-do-britanie-po-pandemii
 • https://polar.cz/zpravy/pr/11000014476/ostravska-asociace-romskych-podnikatelu-jedna-se-zastupci-krizoveho-stabu-msk
 • http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/vladimir-lesko-z-velke-britanie-se-vraceji-na-ostravsko-desitky-romu-budou-testovani-na-covid-19

/Manipulace/: Původ viru

 • Česká facebooková skupina Svoboda v očkování cz sdílela příspěvek své sesterské slovenské skupiny Sloboda v očkování SK, který polemizuje nad původem nového viru. Slovenský text je překladem článku z amerického Forbesu zaměřujícího se na pochybnosti o bezpečnosti čínského institutu virologie ve Wuhanu a možnosti úniku viru při výzkumu. Původní komentář ve Forbesu ale hovoří o tom, že je třeba tuto záležitost pečlivě prošetřit a informuje, že se i experti z USA a dalších zemí podíleli na tréninku zaměřeném na bezpečnost práce v tomto zařízení. Originální článek je komentářem, který nad daným problémem spekuluje. Informace v textu jsou sice pravdivé, ale vytržené z kontextu mají manipulativní charakter.
 • Fact-checking:
 • Facebooková skupina Svoboda v očkování v minulosti sdílela dezinformace, které již byly vyvráceny, nemůžeme ji tedy považovat za důvěryhodný zdroj.
 • Pochyby o bezpečnosti laboratoře ve Wu-chanu se již objevují delší dobu. Experti z USA a dalších zemí (například Francie) se skutečně podíleli na výcviku zaměřeném na bezpečnost práce ve virologickém ústavu ve Wu-chanu.
 • V textu je zmíněno, že USA financovaly zajištění bezpečnosti v laboratoři kvůli obavám z možného úniku viru pocházejícího od netopýrů. Činnost institutu byla převážně financována Čínou, USA se podílely na financování vědeckého grantu, o který může požádat jakákoliv vědecká instituce mimo USA. Žádný důkaz o tom, že by virus opravdu unikl z laboratoře, dodnes neexistuje.
 • Podle komentáře Čína informace o koronaviru tají a wuchanská laboratoř ze své internetové stránky vymazala výzkumníka, který měl být pacientem 0. Ve skutečnosti se jednalo o výzkumnici, o níž toho moc nevíme. Čína popírá, že by byla pacientem 0.
 • Informace o tom, že byl virus uměle vytvořen, byla již v minulosti vyvrácena prestižními zahraničními odbornými časopisy nebo Evropskou platformou pro dezinformace. V institutu ve Wu-chanu ale opravdu probíhal výzkum koronavirové infekce u netopýrů.
 • Informaci, že čínská vláda zakázala akademikům a výzkumníkům publikovat výzkumy o původu koronaviru na internetu, zveřejnila například CNN, již notoricky známá je aféra kolem lékaře Li Wenlianga, který jako jeden z prvních informoval o šíření viru, byl čínskou vládou umlčen a nakonec sám onemocnění COVID-19 podlehl, informoval o něm např. The New York Times
 • Originální příspěvek ve Forbes obsahuje pravdivé informace, jedná se ale o komentář, který obsahuje spekulace.
 • Podrobný fack-checking a analýzu textu naleznete ZDE.

/Manipulace/ LGBT lobby zneužívá situace okolo koronaviru 

 • Na webu realitadne.eu vyšel 18. 4. článek, podle kterého tzv. LGBT lobby využívá situace kolem koronaviru k prosazení vlastních zájmů a vede manipulativní kampaň. Článek zmiňuje právničku Adélu Horákovou, která hovoří za neziskové organizace PROUD a Jsme Fér! V článku je uvedeno, že tato LGBT lobby kritizuje vládu za to, že neumožňuje registrovaným partnerům, aby byli v této době spolu v případě, že jsou každý z jiného státu EU. Článek je manipulativní, neboť na vládních stránkách (narozdíl od stránek MV ČR) skutečně registrovaní partneři nebyli explicitně zmíněni vedle manželů.
 • Fact-checking:
 • Text je převzatý z webu http://tradicni-rodina.cz/, autorem obou článků je Zdeněk Chytra, který LGBT komunitu kritizuje poměrně často. Na začátku článku autor zmiňuje právničku Adélu Horákovou, která 7. 4. na svém Twitteru komentovala usnesení vlády týkající se cizinců a jejich vstupu do ČR, v němž nebylo uvedeno, že se vztahuje i na registrované partnery. Právnička poukazovala na fakt, že v usnesení chybí právě ve výjimkách vedle manželů explicitně zmínění i registrovaní partneři. Na stránkách Ministerstva vnitra je sdělení nesoucí název “modelové situace”  k usnesení vlády ze dne 6. 4., kde jsou již registrovaní partneři ve výjimkách explicitně zmíněni vedle manželů. Informace tedy nebyla úplná a totožná na obou oficiálních zdrojích (vlada.cz a MV ČR).
 • Z výše zmíněného je patrné, že ve výjimkách v usnesení vlády registrovaní partneři připsáni opravdu nebyli, a proto lze říci, že je tento článek manipulativně napsaný. Používá záměrně pouze sdělení MV ČR, které je ale datované později, než usnesení vlády a tweet Adély Horákové.  Jeho cílem je pravděpodobně vytvořit dojem, že právnička Adéla Horáková a neziskové organizace manipulativně pracují s informacemi.

Kontakty na ověřovatele: