Předseda plzeňského KV KSČM Miroslav Kavij publikoval na webu kscm.cz a v Haló novinách dezinformační článek, v němž přirovnává miliardáře Billa Gatese k Adolfu Hitlerovi. Článek rovněž vyšel v názorové sekci na webu Parlamentní listy. Konspirační teorie týkající se amerického miliardáře byly už opakovaně vyvráceny. Do značné míry autor čerpá z projevu italské poslankyně Sary Cunial, které se zřekla i vlastní populistická strana Hnutí 5 hvězd, mimojiné kvůli přirovnávání očkování ke genocidě. Její tvrzení již důkladně prověřil náš web Manipulátoři.cz, agentura AFP a další fact-checkingové organizace. Přirovnání Gatese k Hitlerovi je autorova vlastní myšlenka, pokládá rétorickou otázku, zdali zlehčování snah „nejmocnějších“ na ovládnutí světa a jejich označování jako konspirační teorie není podobné jako zlehčování fašizace Evropy ve 30. letech. Není nutno připomínat, že za fašizací Evropy a nástupem Adolfa Hitlera však z části stály právě ony teorie o mocných spiknutích židovských rodin, které šíří sám autor článku.

Autor se opírá o projev italské poslankyně Cunial, která dle ověření agenturou AFP překrucuje slova Billa Gatese, které pronesl na konferenci TED v roce 2010. Překroucený výrok působí, že by Gates chtěl pomocí vakcín, zdravotnictví a kontrolou rozmnožování snížit lidskou populaci o 10-15 % a že svět může zachránit jen genocida. Nicméně v originálním projevu je zřejmé, že Gates nehovoří o snížení absolutního počtu lidí, nýbrž o zpomalení populačního růstu o 10-15 procent. Větu o genocidě Gates nikdy neřekl.

Dále podle článku Gates pracuje na plánu depopulace, zatímco ve skutečnosti miliardář navrhuje opatření na snížení nárůstu populace. Není také není pravda, že Gates se svými vakcínami „sterilizoval miliony žen v Africe“. Výrok pravděpodobně vychází ze stížnosti, která byla zveřejněna 7. října 2014 na Konferencí katolických biskupů v Keni. Ta vznesla obavy ohledně složení tetanové vakcíny použité národní vládou. Kampaň za očkování proti tetanu v Keni byla sponzorována UNICEF ​​a WHO (a v roce 2010 byla financována nadací Bill & Melissa Gates Foundation v hodnotě 10 milionů dolarů). Obvinění z „nucené sterilizace“ byla zamítnuta a vyvrácena jak keňskou vládou, tak WHO a UNICEFem. UNICEF označil obvinění biskupů za “dezinformace”. Informace o tom, že vakcína proti tetanu obsahuje stopy látky hCG, jsou totiž nepravdivé a jsou nepochopením výzkumu, který byl provedeným v Indii v roce 1994 za účelem vývoje „vakcíny proti těhotenství“, tedy sterilizační vakcíny. Ve skutečnosti se v této „vakcíně“ hormon hCG (přirozeně přítomný v lidském těle) kombinoval s proteinem podobným toxinu tetanu. Není ovšem pravda, že samotná tetanová vakcína má sterilizační účinek.


Infoservis zpracovává skupina lidí, která vznikla na nové platformě COVID19CZ a denně monitoruje a ověřuje informace, které se v souvislosti s novým koronavirem objevují. Díky analytickému nástroji Social Watch společnosti Dataweps, která se mimo jiné zabývá datovou analýzou, monitoruje iniciativa dobrovolníků veškerý dostupný obsah na sociálních sítích, který je o koronaviru produkován a denně tak prověřuje desítky hoaxů, fake news a konspirací. Infoservis obsahuje nejrozšířenější nebo nejzávažnější dezinformace, součástí každé zprávy je obsah, zdroj, základní fact-checking a odkazy na další relevantní zdroje usnadňující následnou investigativu.

Pokud víte o někom, kdo by Infoservis rád odebíral, propojte nás s níže uvedenými kontakty nebo na c19@dezinfoservis.cz

Kontakty na ověřovatele:

  • Adriana Černá – adriana.cerna@pinf.cz
  • Vojtěch Bruk – vojtech.bruk@gmail.com
  • Jaroslav Valuch – jaroslav.valuch@tol.org