Na sociálních sítích a rovněž e-maily je rozesílán hoax, který tvrdí, že miliardář „Bill Gates otevřeně přiznal, že vakcíny a současná zdravotní péče mají za cíl depopulaci planety“. Tento text v minulosti šířil například web Rukojmi.cz.

Jedná se samozřejmě o hoax. Jak upozorňuje web Snopes.com, jeho výrok je špatně vykládám. V roce 2011 skutečně řekl, že „během tohoto desetiletí se domníváme, že lze dosáhnout neuvěřitelného pokroku, a to jak při vynalézání nových vakcín, tak při zajišťování toho, že se dostanou ke všem dětem, které je potřebují. […] Pak bysme měli všechny nástroje ke snížení úmrtí v dětství, snížení populačního růstu a všeho.“

Tento citát je však špatně chápán. Bill Gates se domnívá, že k snížení populace nepovedou vakcíny, ale to, že společnost bude zdravější. Jeho domněnka je zaležena na tom, že pokud se lidé v rozvojových zemích budou dožívat vyššího věku a nebude tak vysoká úmrtnost v nižším věku, ženy nebudou mít potřebu mít například osm dětí. Tato myšlenka je založena na tom, že vysoký počet dětí je důsledkem vysoké úmrtnosti. Gatesův pohled na přínos dětské úmrtnosti na růst populace je stále více diskutován ve vědecké literatuře a je stále předmětem diskuse.

Více na webu Snopes.org


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.