V České republice jsou dvě skupiny, které se snaží spojovat lidi odmítající nosit roušky a jsou proti vyhlášeným epidemiologickým opatřením. O první z ní, Občanské nespokojenosti (Kreativní převrat), psal náš web nedávno. Stojí za ní Lenka Tarabová a Aleš Trčka. Ten je znám velmi agresivním a vulgárním chováním. Mimochodem, například i vůči spolku Milion chvilek pro demokracii.

Skupina Kreativní převrat byla posléze Facebookem smazána. Zajímavé ovšem je, že v odporu proti rouškám Aleš Trčka a další jsou schopni a ochotni spojit s lidmi jako Ivan Sochor, který demonstrace Milion chvilek navštěvuje. Komparzní a reklamní herec Ivan Sochor je typický příkladem toho, jak za několik měsíců je možné obrátit o 180 stupňů. Ještě 16. března propagoval haštag Roušky všem a rozčiloval se, že lékaři nemají ochranné prostředky. Nyní vede hnutí „HON – Hnutí Občanské Nespokojenosti“, které spolupracuje právě s hnutím Tarabové.

Toto neregistrované hnutí se již pokoušelo o stávku studentů. Úspěch ovšem stávka neslavila. Zajímavé je ovšem se podívat, jaké stránky se hnutí HON líbí. Je to dezinformační projekt Raptor TV a ruská státní televize RT. Aktivity jsou pak podporované webem Zulice.cz Jana Čížka z SPD.

Teoriím hnutí tedy podléhají i lidé, kterým se nelíbí současná vláda a jsou vedeni do spárů šílených teorií o Iliminátech, které šíří například Lenka Tarabová. Jaký je účel takového jednání, lze spekulovat. U části lidí to však vytváří zmatečné prostředí, kdy lidé nevědí čemu (a komu) věřit. A toto prostředí je živnou půdou pro konspirace i cizí zájmy. S rozdrobenou společností se lépe manipuluje.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.