Několika lidmi současně nám byla poslána bizarní zpráva, která se šíří přes platformu WhatsApp. Týká se očkovacích pasů, které mají umožnit pohyb po území EU.  Ačkoliv se aplikace bude jmenovat Evropský očkovací pas, kromě očkování proti COVID-19 bude možné se k volnému pohybu prokázat i negativním PCR testem nebo dokladem o prodělání COVID-19. Bude následně na každé členské zemi, jakým lidem umožní vstup do své země.

Podle bizarní teorie bude možné u lékaře říci slovo „den“ a lékař vás naočkuje vitamínem. Údajně jako Andreje Babiše. O něm se šířilo, že prý nebyl naočkován nebo byl naočkován nějakým vitamínem, dokazovat to měl hoax o tom, že prý nebyl vpuštěn do očkovací centra v Izraeli.

Tato bizarní teorie však paradoxně může přesvědčit lidi, aby se nechali očkovat s představou, že jim je podán nějaký vitamín. V této souvislosti je však dobré ještě zmínit jeden aspekt. Dezinformačními kanály se často šíří teze, že dříve byla možnost existence očkovacího pasu považována za dezinformaci a nynější snahy o zavadění mají dokazovat, že dřívější prohlášení byla nepravdivá a jejich konspirace se tedy vyplňují. Nepodařil se nám dohledat jediný text, ve kterém je na myšlenku očkovací průkazu nahlíženo jako na hoax. Například jen náš web v lednu upozorňoval, že například Rusko v plánech zavedení takového pasu je mnohem dále.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.