V Česku se včera začalo s očkováním proti nemoci COVID-19. V ÚVN dostali první dávky premiér Andrej Babiš a válečná veteránka Emilie Řepíková. Česko dostane v prosinci a lednu 355 tisíc dávek očkování proti COVIDu-19.

Očkovací látku mají k dispozici pražské nemocnice v Motole, Ústřední vojenská nemocnice, Nemocnice na Bulovce a Všeobecná fakultní nemocnice, která se o první dávky vakcíny podělila s vinohradskou nemocnicí. V Brně se pak jedná o Fakultní nemocnici Brno a Fakultní nemocnici u svaté Anny. V lednu by se měla dostat do dalších krajů. Každá nemocnice zatím zvládne naočkovat stovky lidí denně. Očkuje se ve dvou dávkách, obvykle do svalu v horní části paže, a to s odstupem minimálně 21 dní.

Objevují se také první konspirace o očkování premiéra Andreje Babiše. Například facebookový účet Zdenda Milimetr Rajman konspiruje, že lékař provádějící vpich druhou rukou zakrývá místo vpichu. Z videí je však zřejmé, že místo vpichu zakryl až poté, co bylo naprosto zřejmé, že injekční jehla zajela do svalu premiéra.

Jiné podobné příspěvky:

V diskusích se také objevuje nijak neprokázaná konspirace, že Babiš byl očkován placebem.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.