Náš web Faktické.info včera ověřil příspěvek, který se lavinovitě šíří po sociální síti Facebook. V něm jde o to, že údajně z reportáže CNN mělo vyznít, že se Andrej Babiš nenechal očkovat. Důvodem bylo, že prý nebyl vpuštěn do izraelského očkovacího centra. Zpráva však není pravdivá. V samotné reportáži se v čase 10:06-10:08 objevuje záběr Andreje Babiše z očkovacího centra. Nezávisle na sobě to naší redakci potvrdili dva lidé, kteří umí hebrejsky. Nápisy na reklamních poutačích jednoznačně dokazují, že jde o očkovací centrum.

Připomeňme také, že reportér Frekvence 1 Luboš Procházka v reportáži říká (od času 8:30): „Premiér Babiš během návštěvy Jeruzaléma navštívil také jedno z očkovacích center. Ovšem dovnitř pustili jen ty, kteří jsou očkovaní proti COVIDu-19 a tak většina české delegace zůstala za dveřmi.“ O tom, že za dveřmi zůstal premiér Babiš, není v reportáži ani slovo.

Andrej Babiš byl první dávkou očkován 27. prosince 2020. Druhou dávkou byl očkován 24. ledna 2021.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.