Různými „alternativními“ médii je Rusko líčeno jako jaká si „oáza“ svobody, kde je svět ještě v pořádku. Realita je však úplně opačná. Příkladem je, že Rusko spouští v Moskvě systém kamer, které rozpoznávají obličeje i pod rouškami. Dalším příkladem je odpojení od globálního internetu. A že Rusko tolik „nehrotí“ COVID-19? Očkovaným už nabízí COVIDpasy.

„31. leden byl pro Moskvu i celé Rusko den výjimečný. I pro Olgu. Moskvanku od narození. Ve stanici metra Buninskaja nastoupila do vagonu a nechala se přiblížit k centru. Než si ale stačila sednout, přistoupili k ní policisté. Ne, nic neprovedla, ani nejela načerno. Ale poznal ji „systém“. Neviditelný „dohlížitel“, který se nemýlí a nelze ho uplatit. Policisté Olze vysvětlili, že byla systémem skenování obličejů vyhodnocena jako osoba, na kterou existuje záznam. Policisté tedy zkontrolovali Olze doklady a sdělili jí, že ji mají v databázi. Proč? V jaké kapitole Olga figuruje? V kategorii „aktivní účastnice mítinků“. To je v Rusku problém. Podle serveru The Village, který její příběh popsal, byla 23. ledna na moskevském Puškinově náměstí, protože ji štve, jak mocní zacházejí s Alexejem Navalným,“ líčí Deník N.

Rusko je také prý připraveno – technicky a právně – odpojit se od globálního internetu. Prohlásil to v rozhovoru s ruskými novináři bývalý prezident a premiér Dmitrij Medveděv, který je nyní zástupcem předsedy bezpečnostní rady. Současně zdůraznil, že by šlo o krajní opatření, ke kterému by Moskva „velice nechtěla“ sáhnout. Deník Kommersant připomněl, že v Rusku od konce předloňského roku platí zákon „o svrchovaném runetu“ (ruském internetu), který nařizuje operátorům zřizovat v sítích technické prostředky umožňující čelit hrozbám, filtrovat přísun informací a omezovat přístup k zakázaným internetovým stránkám. V případě ohrožení stability a fungování ruské části internetu přejde řízení sítě na cenzurní úřad Roskomnadzor.

Evropská unie teprve zvažuje, zda zavede společný očkovací pas. I v tomto ohledu je Rusko dále. Ruská státní agentura TASS informovala, že „od 1. ledna 2021, všichni Rusové, kteří již byli očkováni proti koronaviru můžou automaticky obdržet pas z očkováni na portálu veřejných služeb. Za tímto účelem pracuje v zemi speciální registr o pacientech, kteří dostali vakcínu.“


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com