Europoslanec Mikuláš Peksa (ČPS) ve vysílání České televize vyvracel fámy, které šíří dezinformační weby. Především se jedná o šílený web Arfa.cz Ondřeje Höppnera a ještě šílenější (1, 2, 3) projekt MaP vysílaný Petrem Rajským a Michalem Svatošem (znám též jako Michal a Petr, MaP, KPV 0249). Ty šíří to, že do České republiky míří mise Evropského parlamentu, aby tu uspořádala jakýsi puč. Prý ve spolupráci se spolkem Milion chvilek pro demokracii a Sudetskými Němci (1, 2).

Cesta se konat bude, cílem má být však úplně něco jiného. Z dostatečně informovaných zdrojů víme, že cílem cesty má být poskytnutí faktických informací o výsledku vyšetřování EK ve věci střetu zájmů Andreje Babiše a rovněž šetření pro Evropský parlament. Dobře informovaný zdroj, který nechce být jmenován, vylučuje, že by cílem cesty bylo kohokoliv podporovat či nepodporovat, jak to tvrdil Andrej Babiš na FTV Prima. Delegace se chce setkat s premiérem Babišem, odpovědnými ministry a zástupci jednotlivých frakcí (stran) ve sněmovně a senátu. Program bude upřesněn.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.