Obrázek o lidech, kteří v ČR pořádají demonstrace například proti uprchlíkům nebo příjezdu německé kancléřky Angely Merkelové si můžete udělat na základě videa, které umístil na YouTube kanál KPV0249. Video nese název „MaP 139 Milion chvilek provádí “Tajné vymítání mozků!”Vše řídí “Jáhen ze Sudet!” a ten má dotace EU!“ Mluví v něm Jiří Černohorský, Petr Rajský (je členem i trollovací skupiny Jsmetu Original 1984) a Michal Svatoš o soupisu, který vytvořil Archiv hlavního města Prahy.

Ve videu mluví například o tom, že údajný soupis má být aktuální a má sloužit pro lidi, aby se přesvědčili, zda jejich majetek patřil Sudetským Němcům a byl v letech 1945–1949 zabaven (zkonfiskován). Ve skutečnosti se každý může přesvědčit, že inventář (soupis) byl vytvořen v roce 2007 a je tedy jasné, že už 12 let se s ním nic neděje. Jedná se jen o soupis různých katastrálních knih. Archiv v něm nehodnotí, co se s majetkem snad má stát. Jak se můžeme přesvědčit, Archiv hlavního města Prahy v té době digitalizoval všechny dokumenty z dob první republiky a totality.  Dohromady se jedná o stovky různých dokumentů. Tento je jeden z nich.

Jiří Černohorský s Petrem Rajským tyto dokumenty dávají do souvislosti se spolkem Milion chvilek pro demokracii. Co má Milion chvilek (nebo současné vedení radnice) společného s dokumentem z roku 2007 neprozrazují. Je to jasné. Lidé, kteří si nejsou ochotni zjistit podrobnosti, klamou a snaží se vyvolat pocit, že se jedná o aktuální věc.

V druhé části videa pomlouvají jednoho z členů spolku Milion chvilek pro demokracii Roberta Elvu Frouze. Zde se jedná už o klasický hoax. Představují fotografie z akcí, na kterých má prý docházet k vymývání mozků (resp. podle nadpisu vymítání). Celou věc opět spojují se spolkem Milion chvilek pro demokracii. Není však těžké zjistit, že fotografie nemají se spolkem cokoliv společného. Jedná se o fotografie Prohnutí z podpůrných a síťovacích setkání. Jak je možné zjistit, jednat za spolek Milion chvilek může jen Mikuláš Minář. Druhým zakládajícím členem je Benjamin Roll, třetím Martin Vrba.

Celé video je tedy nesmysl a lze pochybovat o příčetnosti aktérů videa.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.