Českou republikou se opět šíří dezinformace o tom, že se ČR zavázala na jednání ministrů vnitra v Bruselu 2.12.2019 přijmout 3 % všech uprchlíků. Podle nepravdivých zpráv jim mají dát dokonce „západní sociální dávky“. S informací opět přišel kanál KPV 0249 (nadpis videa: „MaP 189 Budeme přijímat 2-3% uprchlíků ročně a budeme jim platit „Německé“ sociální dávky), který vede Petr Rajský a Michal Svatoš. S kanálem spolupracuje třeba známá postava protiimigračního hnutí Jiří Černohorský. Dezinformaci začal šířit i Lubomír Volný přes ruský zpravodajský web Sputnik.

Tyto dezinformace vyvrátilo jak Ministerstvo vnitra ČR, tak premiér Andrej Babiš. „Dnes, 2. prosince 2019, se v Bruselu konalo zasedání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci, na kterém Českou republiku zastupoval náměstek ministra vnitra Jakub Kulhánek. Náměstek ministra vnitra Jakub Kulhánek zdůraznil, že reforma společného systému by se měla zaměřit především na témata, na kterých panuje mezi státy EU shoda. Těmi jsou například lepší ochrana vnějších hranic Unie nebo zdokonalení návratů osob, které nemají nárok na azyl v EU. S tím souvisí i vyjednávání EU o návratových dohodách s relevantními třetími zeměmi a jejich následné plnění. Česká republika, společně s dalšími státy také zopakovala svůj zamítavý postoj k povinným relokacím či finančním sankcím pro státy, které se odmítnou na systému redistribuce osob napříč EU podílet,“ píše Ministerstvo vnitra České republiky.

„Mám pro vás důležitou věc hned po ránu a prosím o vaši pozornost. Šíří se nepravdivé zprávy, že přijmeme migranty. I tady na mém Facebooku se dost lidí ptá, co se dělo 2.12.2019 na jednání ministrů vnitra v Bruselu a že četli, že jsme tam vyjádřili souhlas s reformou azylové a migrační politiky EU a zdali to znamená přerozdělování migrantů. Tak jsem se hned zeptal, co se tam vlastně řešilo a jaký je výsledek. Než odpovím, tak bych chtěl hlavně vám všem říct, že se ptáte člověka, který už několik let, od začátku, říká “Nechceme ani jednoho migranta nařízeného z Bruselu”. Ptáte se člověka, který spolu s kolegy z V4 zrušil na Evropské radě povinné kvóty pro rozdělování migrantů. Píšu o tom tady na Facebooku už několik let. A teď k tomu jednání. Podle ředitelky odboru ministerstva vnitra Pavly Novotné, která byla přítomna na jednání, je to celé nesmysl a lež. Za Českou republiku vystoupil náměstek ministra vnitra Jakub Kulhánek a zcela jasně ODMÍTL jakýkoliv způsob přerozdělování migrantů,“ napsal premiér Babiš na Facebooku.

Nutno dodat, že ačkoliv Babiš na Facebooku tvrdí, že s Viktorem Orbánem zrušili systém kvót, ve skutečnosti na to tehdy Babiš neměl vůbec žádný vliv. Už v říjnu 2017, po skončení platnosti původního rozhodnutí, se předsedové vlád dohodli, že kvóty nebudou povinné. Českou republiku tehdy zastupoval premiér Bohuslav Sobotka, Babiš byl do funkce premiéra jmenován až o dva měsíce později.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.