Předsednictvo hnutí SPD v polovině října rozpustilo pražskou organizaci. Vysvětlilo to špatnými volebními výsledky a porušením dobrého jména. Dosavadní předseda Vítězslav Novák se hájí, že Praha dlouhodobě není baštou SPD a potíže tam prý působil bývalý člen. Ve skutečnosti však za vším stojí špatné vztahy SPD v Praze. Členové na sebe dokonce posílají trestní oznámení.

Už tehdy členové hnutí SPD Michal Kapitán a Vítězslav Pojezný podali trestní oznámení na místopředsedu pražské SPD Jana Čížka pro podezření z podvodu. Oba členové se domnívají, že Čížek nedodržoval při tisku periodik smluvní podmínky, což se podle nich prokázalo například ve spolupráci s městem Brno. Jihomoravská metropole kvůli tomu Čížkovo někdejší vydavatelství žaluje o milion korun. Pojezný s Kapitánem mají také obavy, že Čížek vyváděl peníze z hnutí, když prostřednictvím své firmy Strategic Consulting pro SPD tiskl předvolební noviny, které se ale k některým straníkům nedostaly.

Do věci je zapojena i trojka kandidátky SPD Vítězslav Novák. Ten rozeslal e-mail, že lidé mají kroužkovat jeho a Vladimíra Nováka. „SPD si nemůže dovolit volební skandál. Kandidát číslo 2 Jan Čížek se podle trestního oznámení mých kolegů a členů hnutí SPD Vítězslava Pojezného a Michala Kapitána dopustil trestného činu. Věc nyní vyšetřuje Policie. Vyzýváme proto kandidáta Jana Čížka, aby složil funkci místopředsedy SPD Praha a rezignoval na 2. místo kandidátní listiny SPD do Poslanecké sněmovny v Praze. Vyzýváme také vedení SPD, aby neprodleně stáhlo kandidáta Čížka, protože vědomě kandidují s člověkem, který se opakovaně dopustil podvodu. Ve volbách v Praze na kandidátce SPD kroužkujte kandidáty číslo 3 a 11,“ píše Vítězslav Novák v e-mailu.

„Obchodní firma (Jana Čížka) se dlouhodobě pohybuje v oblasti tisku radničních (městských, obecních) novin. Obchodní firma v mnoha městech uzavřela smlouvy, ve kterých se zavázala k tisku a distribuci informačních tiskovin do schránek občanů, za smluvenou úplatu, avšak v mnoha městech docházelo, či dochází ke stížnostem, že občané smluvený informační tisk nedostávají a tudíž je podezření, že smluvený tisk vůbec nebyl vytištěn ve smluveném množství a předán k distribuci, nebo byla předána pouze část smluveného množství. Členové politického hnutí SPD naznačují, že takto dochází k vyvádění peněz z SPD a také z dalších měst, se kterými obchodní firma spolupracuje. Otevřeně se hovoří o spolupráci zadavatelů s Obchodní firmou a možné korupci, což nese znaky organizované činnosti,“ píše se v trestním oznámení.

Připomeňme, že Jan Čížek je považován za jakousi šedou eminencí SPD a hnutí zajišťuje například tisk předvolebních novin. Samostatnou kapitolou je Robert Vašíček. O Robertu Vašíčkovi, někdejším místopředsedovi pražské SPD, náš web už psal několikrát. Například v souvislosti s tím, že je podporovatelem Mariánského společenství a ne příliš dobrý duševní stav členů sekty zneužívá a využívá tyto lidi k volební kampani. Sám Vašíček o sobě také přiznává, že absolvoval mediální kurz Open Society Fund, tedy neziskové organizace George Sorose. Během komunálních voleb pro změnu zase Robert Vašíček rozvážel členům volebních komisí koláčky a zval je na pivo. Jedna z komisí, kterou si vybral, byla na Základní škole Ke Kateřinkám. Když si prý její členové uvědomili, o koho se jedná, Vašíček rychle odešel. Ukázalo se také, že ještě v nedávné době vyjadřoval úctu muslimům a poněkud zvláštním způsobem omlouval zločiny Islámského státu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.