Pražská SPD chce bude brzy do schránek v hlavním městě distribuovat noviny s názvem „Na vlastní oči“. „Opět na vás celá populární Okamurův domeček a první číslo představuje náš program,“ píše v upoutávce člen SPD Vítězslav Novák. Plátek pomohl SPD již před volbami do Poslanecké sněmovny k zisku přes 10 % hlasů. Cílil především na voliče, kteří se obávali přílivu migrantů.

A ne jinak tomu bude i v případě komunálních voleb v Praze. „Praha je městem, kde se Pražan cítí cizincem,“ straší na úvodní stránce. Na straně druhé pak pod článkem o „azylantech v Praze“ připomíná výročí 400 let od Pražské defenestrace. Pikantností je, že se noviny Na vlastní oči nazývají „nezávislými novinami“ a hned pod logem je kontakt na SPD a Facebook Tomia Okamury. Sám Okamura je vyobrazen na první straně, ačkoliv vůbec kandidovat nebude. To vše ovšem zapadá do standartních manipulací, kterých se dopouští SPD.

Velmi zajímavý je však příběh vydavatele novin Jana Čížka. Ten původně vydával tyto noviny zcela anonymně a to na Praze 10. „Cílem tiskoviny Na Vlastní Oči Praha 10 bylo podle mého názoru narušit čestnost a poctivost senátní volební kampaně v roce 2016 tím, že o mě, jako kandidátce voleb do Senátu Parlamentu ČR, jakož i celé Koalici Vlasta, byly publikovány nepravdivé, vymyšlené a lživé informace a údaje. Tiskovina byla vydána anonymně, a ačkoli šlo od druhého čísla o tiskovinu periodickou, nebyla registrována na Ministerstvu kultury, jak je to ze zákona povinné,“ vzpomíná na dění senátorka Renata Chmelová. Ta před senátními volbami musela čelit obrovské pomlouvačné kampani.

Čížek podle Aktuálně.cz a MF Dnes má kladné vztahy s pražskými kmotry. „Čížek je bývalým spolužákem starosty Prahy 10 Milana Richtera, což je zase jeden z nejbližších přátel Tomáše Hrdličky. Hrdlička sice tvrdí, že Čížka “moc nezná”, nicméně Čížek o jejich vzájemném vztahu mluví údajně velmi často. Dokonce se jím prý chlubí,“ píše Aktuálně.cz. „Často vyprávěl (Čížek), že mu Hrdlička s něčím pomáhá,“ řekl redakci MF Dnes bývalý pracovník Čížkovy agentury.

V roce 2017 již zmíněný plátek Na vlastní oči jednoznačně podporoval hnutí SPD Tomia Okamura. Společnost Strategic Consulting, kromě vydávání bulvárních novin, vytvořila i pro SPD analýzu a strategii pro volby. V dokumentu se například do budoucna doporučuje v kampani lhát. „Volby jednoznačně ukázaly, že budoucnost úspěchu politických stran je postavena na rafinovaných marketingových kampaních – bez ohledu na pravdu či lež – a silné osobě lídra,“ píše Lidové noviny o analýze pro SPD.

Zajímavý je vztah Čížka k SPD. „Donedávna se k Okamurovým novinám nazvaným Na vlastí oči vůbec nehlásil, až po volbách na konci října pro Hospodářské noviny připustil, že se staral o jejich tisk a distribuci. Jako oficiální vydavatel byl uváděn Michal Klement, zaměstnanec jednoho z pražských autocenter. Nyní už Čížek pro Aktuálně.cz přiznává, že Klement je jeho synovec, s nímž celý projekt od samého počátku úzce konzultoval. Jedenačtyřicetiletý podnikatel ale uspokojivě nevysvětlil, proč noviny nezačal vydávat sám, když má v oboru daleko větší zkušenosti než o deset let mladší příbuzný,“ píše Aktuálně.cz.

Vypadá to, že kruh se uzavírá. Jan Čížek totiž hodlá kandidovat jako dvojka za SPD a to do již zmíněných komunální voleb v Praze. „SPD jde vyhrát pražské volby,“ píší o sobě. Budou to mít ovšem těžké. V Praze totiž Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury získala loni jen 5,81% hlasů.

 Napsal: Jan Cemper
Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.