Sociální síť Facebook zaplavilo video, ve kterém vystupuje zdravotní sestra Adriana Čipižáková z Thomayerovy nemocnice v Praze. Sestra tvrdí ve videu: „Je to celkem jednoduché. Jakýkoliv pacient přišel k nám na akutní ambulanci a jenom trošku zakašlal, sepsala se diagnóza suspektního Covidu. Proč? Protože za to byly super prachy. Když jsme se rozdělili na akutní ambulanci čistou a covidovou, tak na tu covidovou nechtěl chodit nikdo. Chodila jsem tam dobrovolně a neměla jsem s tím problém. Ve chvíli, kdy kolegové zjistili, že je za to příplatek 300 až 500 korun na hodinu, tak se o to místo rvali. Všichni chtěli mít pozitivní pacienty. Byla bych ráda, abyste nám to odpustili. Bylo to „držhubné“, a my jsme byli rádi, že jsme konečně byli zaplaceni tak, jak bychom měli být placeni normálně.“
Ostatní zaměstnanci nemocnice se od jejích slov distancují a vidí za tím mstu sestry, která nesmí vykonávat práci. Jak sama uvádí v celém videu dezinformačního projektu RAPTOR TV, momentálně nemůže vykonávat svou práci, protože odmítá testování zaměstnanců. „Vzhledem k tomu, že nejsem ochotná se testovat, protože jsem nepředložila, zda jsem či nejsem očkována, mi přišel vytýkací dopis, že musím nastoupit na neplacené volno. Samozřejmě se mi to nelíbí, chtěla bych pracovat,“ řekla CNN Prima NEWS Čipižáková.
Její kolegové a kolegyně z nemocnice pomluvu nesou velmi osobně. Na začátku pandemii totiž zemřela jedna ze zdravotních sester Věra Hanušová právě z této nemocnice, protože se nakazila koronavirem od pacienta. “300 až 500 korun na hodinu navíc by znamenalo, že budeme odcházet se statisíci korun navíc měsíčně. Na JIP jsem například v březnu strávila 220 hodin. Skutečné rizikové příspěvky jsou v řádu desítek korun za hodinu a dvakrát jsme dostali mimořádnou odměnu 50 000 korun, kterou vyplácel stát. Toto vyjádření beru jako velký podraz a Adriana se do nemocnice už vrátit nemůže. Už delší dobu se testujeme všichni, očkování i neočkovaní a nikdo kromě jí s tím nemá problém. Máme v nemocnici případ úmrtí sestry, další dvě mají po práci na kovIdovém oddělení psychické problémy. Je to opravdu velmi náročná práce po všech stránkách. Zdravotníků, kteří se nakazili od pacientů jsou desítky,” řekla našemu webu jedna z vrchních sester v nemocnici pod podmínkou zachování anonymity.
Nutné také dodat, že Čipižáková vlastní firmu pořádající zdravotnické kurzy první pomoci pro školy, organizátory dětských táborů, lyžařský kurzů a podobně. Právě současné epidemiologická situace pořádání takových akcí rozhodně nenahrává. Čipižáková tak pandemií přišla o řadu příjmů z tohoto podnikání.
Vyjádřila se i samotná nemocnice. „K soukromým aktivitám zaměstnanců se zásadně nevyjadřujeme a vyjadřovat nebudeme. Pokud se někdo veřejně chce vyjadřovat ke svým pracovním záležitostem, které se v tomto případě týkají odměňování za covidovou péči, pak je to jeho soukromá věc. Nejedná se však o oficiální a ověřené informace a naše nemocnice se od těchto prohlášení rezolutně distancuje. Dotyčná zdravotní sestra navíc neměla žádný mandát k tomu, aby hovořila za ostatní zdravotníky z naší nemocnice a prezentovala jakékoliv jejich názory či postoje,” napsal nám mluvčí nemocnice Petr Sulek.
Je samozřejmě nesmysl, že by nemocnice přijímaly pacienty jen kvůli kašli. „Pacienty coby sociální hospitalizace už v našich nemocnicích nemáme prakticky žádné. Jde o jednotky lidí, a vždy jen po nutnou dobu při vyřizování jejich přeložení do zařízení následné péče,“ uvedla mluvčí Nemocnic Pardubického kraje (NPK) Kateřina Semrádová. Video pochází z tiskové konference „deklarace lékařů k nátlaku na očkování“. V celém videu vidíme vedle Čipižákové vystupovat sestru Petru Rédovou, která byla v minulosti nepravdivě představována jako zdravotní sestra z brněnské JIP. V dané věci bylo podáno na nás dokonce trestní oznámení, které bylo zamítnuto jako nedůvodné.
Poznámka: Jindřich Rajchl tvrdí, že on trestní oznámení nepodal. To, že byla věc odložena na základě jeho oznámení jsme nikdy netvrdili. Policie samozřejmě podezřelým nesděluje, kdo podání podával. Zde je důkaz, že Policie ČR si vyžádala vyjádření k dané věci.
A příplatky za covidová lůžka? Velkým trápením je nová úhradová vyhláška. Například největší česká Všeobecná zdravotní pojišťovna kvůli ní snížila platby za covidové pacienty na intenzivním lůžku o třetinu a na standardním lůžku zrušila kompenzaci úplně. A šéfové zdravotnických zařízení se shodují, že je to problém. „Současná úhradová vyhláška je nastavena na výkonnost, které nebudeme schopni v souvislosti se zastavením péče plánované v důsledku epidemie koronavirem dostát,“ stěžuje si šéf kolínské nemocnice Petr Chudomel. Problém přibližuje Miroslav Procházka, předseda správní rady nemocnice Trutnov. „Vyhláška vznikala v době, kdy se očekával postupný útlum pandemie. Příplatky za covidové pacienty na ‚standardních‘ lůžkách jsou od 1. ledna 2021 nula korun, a to i přes prokazatelně vyšší náklady spojené s léčbou.“
Ministerstvo zdravotnictví v úhradové vyhlášce pro rok 2021 snížilo příplatek, který dostávají nemocnice za péči o nemocné s covidem-19. Za léčbu o jednoho takového pacienta, který s covidem-19 leží na jednotce intenzivní péče, dostanou o více než 133 tisíc korun za týden méně. Jak zjistily Seznam Zprávy, změna už má také konkrétní dopady. Pražská Fakultní Thomayerova nemocnice nebo nemocnice v Jihlavě se rozhodly, že kvůli tomu sníží příplatky pro zdravotníky, kteří na covid oddělení pracují. Lékaři a zdravotní sestry tak přijdou nejspíše o tisíce korun měsíčně.