Žarko „Raptor“ Jovanovič je jeden z vlivných dezinformátorů v ČR. Nedávno na sebe upozornil například svoláním další demonstrace proti příjezdu kancléřky Angely Merkelové nebo svou účastí na recepci k svátku 28. října na Pražském hradě. Rovněž neúspěšně kandidoval i za Stranu práv občanů Zemanovců na pražský magistrát.

Začněme ovšem na začátku. Žarko Raptor Jovanovič je neúspěšným podnikatelem, který se díky své činnosti dostal do insolvence. Drtivá většina společností, které založil, nebo se v nich nějakým způsobem angažoval, skončila v likvidaci. Dobrá. Na tom, že někdo něco dluží by nebylo zase tak nic špatného. Ostatně. Dluží kde, kdo. Na Jovanoviče byl ovšem vyhlášen konkurs a Jovanovič evidentně s insolvenčním správcem nespolupracuje. „Dlužník je nekontaktní a zdržuje se na neznámé adrese,“ píše se v posledních několika zpráva Insolvenčního správce.

„Od roku 2010 je navíc Jovanovič v insolvenci, na začátku, které dlužil přes dvanáct milionů korun. Část dluhu byla umořena prodejem bytu, který byl ohodnocen na čtyři miliony korun. Jovanovič však stále dluží více než pět milionů korun,“ dodává Aktuálně.cz. Jovanovič přitom evidentně nevychází ani se svými příbuznými. Jednu z přihlášek na něj vystavila i osoba stejného jména. Ta mu půjčila 1 500 000 Kč. Příbuzný tuto částku požaduje zpět včetně úroků. Dáte tedy jistě za pravdu, že to mezi příbuznými, kteří spolu dobře vychází, není zvykem.

Zajímavé je, že ačkoliv se insolvenčnímu správci vyhýbá, velmi často vystupuje na veřejnosti a v televizi Barrandov. Jovanovič se často účastnil například předvolebních debat před prezidentskými volbami v pořadu Aréna Jaromíra Soukupa.

Jeho osobě se podrobně věnuje web Hlídací Pes:  „Žarko Jovanovič také pořádá různé demonstrace a mnohých se rovněž účastní, a to po celé ČR i v zahraničí. V roce 2017 rovněž cestuje do Moskvy. Jako novinář byl přítomen i na nedávném sjezdu SPD, kam měla řada českých médií vstup zakázán. Dále ho bylo možné spatřit se svatojiřskou stuhou po boku proruských aktivistů Josefa Karase a Pavla Matějky a po boku „velitele“ proruského polovojenského uskupení tzv. Českoslovenští vojáci v záloze Ivana Kratochvíla před budovou Ruského střediska vědy a kultury v Praze. Sám sebe označuje za agenta Kremlu a jeho přístup se rovněž mění podle toho, jaký v Moskvě panuje momentálně názor. Na obrázku níže ho můžeme vidět ve společnosti proruského aktivisty a pravidelného řečníka pro ruská média Zdeňka Kratochvíla (v tričku Rossija). Fotografii Jovanovič popisuje slovy: „Agenti Kremlu slaví Brexit.“

 „Jovanovič stojí za internetovou televizí Raptor TV. Informoval tak například ze sjezdu Svobody a přímé demokracie (SPD), kam řada médií nebyla vpuštěna. Kromě Tomia Okamury má velmi blízko k lidem ze Zemanova okolí. Přes telefon živě vysílal a komentoval z volebního štábu Miloše Zemana,“ dodává Aktuálně.cz.

Jovanovič za poslední rok se svým týmem Raptor TV, i přes své dluhy, vyrazil například:

 

Bloger a analytik Roman Máca si všímá i Jovanovičových názorových přemetů. „Po sestřelení ruské stíhačky ze strany turecké armády na podzim 2015 Turecko upadá ještě více v nemilost u českých “vlastenců”. V létě 2016 dochází v Turecku k pokusu o převrat vůči tamnímu prezidentovi Erdoganovi. Tomuto úsilí proti Erdoganovi, který se v poplatné době nelíbí v Moskvě, Jovanovič drží palce, a to 16. července. Nicméně zanedlouho dochází ke schůzce Putina a Erdogana a následuje uvolnění vztahů mezi Ruskem a Tureckem. Svou agendu tak obrací nejen ruská média, ale i čeští “vlastenci”. 9. srpna tak Jovanovič píše o “sjednocení”, všiml si jeho názorových kotrmelců Máca.

O neupřímných názorech Jovanoviče svědčí i jeho poslední facebookový status, kdy se z Jovanoviče stal vlastizrádce našeho českého národa. „Podporujeme Německo a Němce, které známe z aktivit AfD, z antiMerkel demonstací v Chemnitzu, Lipsku či v Dráždanech. máme rádi všechny nacionalisty, patrioty či vlastence, nečiníme rozdíl mezi Němci, Američany, Ukrajinci nebo Židy, ale bojujeme proti všem nacionalistům, kteří považují za projev nacionalismu nenávist k jinému národu, cítí se vůči němu nadřazeni nebo dokonce požadují jeho perzekuci či likvidaci,“ tvrdí „Raptor“ ve svém statuse.

Jenže. Pokud Jovanovič nepodporuje nacionalisty, který jako projev nacionalismu nenávidí jiné národy, tak logicky nemůže podporovat AfD, k čemuž se sám přiznává. Poslanci Bundestagu totiž nenávidí Čechoslováky. Tedy alespoň podle nedávné interpelace. „Právní předchůdce České republiky po skončení druhé světové války provedl mezi květnem 1945 a prosincem 1946 etnickou čistku, totiž vyhnání svého německojazyčného obyvatelstva. V souvislosti s vyhnáním těchto 3 miliónů lidí zemřelo 241 000 lidí, ostatní byli rozptýleni do čtyř okupačních zón v Německu, v Rakousku a jiných zemích. Četní odborníci na mezinárodní právo veřejné označují vyhnání jako genocidu nebo zločin proti lidskosti. Jaké kroky podnikne spolková vláda, aby přiměla českou vládu ke zřeknutí se nadále diskriminačních Benešových dekretů, které jsou z pohledu výše uvedených odborníků na mezinárodní právo v rozporu s mezinárodním právem, a amnestijního zákona?,“ ptal se poslanec Stephan Protschke, dr. Anton Friesen a poslaneckého klubu AfD. Že tomu tak skutečně je se můžete přesvědčit na oficiálních stránkách AfD. To samozřejmě není pravda a kamarádi Jovanoviče šíří dezinformace. Skutečně věrohodné prameny uvádí, že ze zjištěných 18 816 obětí během odsunu Němců bylo 5 596 zavražděno, 3 411 spáchalo sebevraždu, 1 481 zemřelo při transportu, 705 bezprostředně po transportu, 629 na útěku a u 379 úmrtí nešlo příčinu zjistit. Přibližně 200 tisíc lidí se pohřešuje. Probíhaly “akty krvavé pomsty na německém civilním obyvatelstvu”, při nichž asistovala i Rudá armáda. Číslo 241 000 je tedy nesmysl. Stejně jako nařčení Čechoslováků z genocidy nebo zločinů proti lidskosti. Odsun totiž byl prováděn s vědomí většiny mocností, vč. Sovětského svazu.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.

 


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.