V letošním roce proběhnou parlamentní volby do poslanecké sněmovny. A tak se začínají objevovat nové konspirační teorie a dezinformace a začínají se oprašovat i ty staré.

V jednom novém hoaxu jsou spojování Piráti, COVID-19 a antisemitismus. Podle příspěvku Natálie Grunzové, který má 1 400 sdílení, vše je součásti velkého plánu sionistů. „Pokud si myslíte, že se něco vyřeší když odejde Babiš. Nic se nevyřeší, protože takový byl plán – zdiskreditovat ho. A on to také zahrál dobře, protože se podílí spolu s dalšími loutkami Sionu na řízené destrukci České republiky. To samé Matovič na Slovensku…Všechny sionistické loutky se podílí na destrukci starého systému. Proč? No aby se mohla světová moc přesunout do Izraele. Aby veškeré státy a občané jednotlivých států byli závislí na systému sionistického technokratického procesu, který nyní implementují,“ píše se k antisemitistické konspirační teorii. O konspirační teorii týkající se „Velkého resetu“ už náš web psal.

Znovu se také šíří hoax o tom, že prý Piráti chtějí odebírat řidičské průkazy seniorům. Tento hoax se vždy objeví před volbami. Naposledy se objevil před krajskými. Přestože se jedná o několikrát vyvrácený hoax, i v tomto případě má přes tisíc sdílení.

Na sociální síti Facebook se šíří fotografie, která má vyobrazovat předsedu Pirátů Ivana Bartoše a manažera sociálních sítí České pirátské strany Jana Vrobela „na školení u Sorošovců.“ Příspěvek má přes tisíc sdílení. Fotografie se šíří už od roku 2018. Uvedení lidé se skutečně nenachází na žádné tajné schůzce, ale v Muzeu tajných spolků v Lokti na Sokolovsku„Muzeum v Lokti je jedno ze sedmi na světě, které vám umožní zhlédnout tajemnou symboliku prostřednictvím mnoha set exponátů. Celé muzeum je výjimečné tím, že se jedná o tajné materiály, které nikdy neměla spatřit široká veřejnost. Loketská sbírka se dávala dohromady celých dvacet pět let. V muzeu najdete vzácné rituální předměty, včetně oltáře, osobní věci členů řádů, cenné knihy, hodnostní označení a identifikační doklady. Exponáty pocházejí především z Evropy, ale i z Nového světa – obou amerických kontinentů, především z Jižní Ameriky a Kuby. Historie tajných společností je dlouhá, sahá až do antiky a starého Egypta. Ve středověku se objevily první konspirační teorie a tajné společnosti začaly být pronásledovány. Podle nich prováděli a provádějí členové těchto společností tajné, veřejnosti nepřístupné, symbolické rituály, což je ovšem to nejmenší zlo. Jejich hlavním záměrem však údajně bylo ovládnutí světa, což prý platí v nezmenšené míře dodnes. K nejznámějším tajným společnostem patří Svobodní zednáři, Ilumináti, Rosenkruciáni a Skull and bones,“ píše se na webu Kudy z nudy.

Krátce poté, co 11. února večer opoziční poslanci nepodpořili vládní návrh na prodloužení nouzového stavu, se na sociálních sítích začal šířit citát připisovaný předsedovi poslaneckého klubu Pirátů Jakubu Michálkovi. Ten měl údajně říci, že Piráti prodloužení nouzového stavu nepodpoří „aby pár lidí zemřelo”, což donutí premiéra Andreje Babiše odstoupit. Michálek ovšem nic takového neřekl. Naopak ve Sněmovně varoval, že více lidí zemře, pokud bude stávající nouzový stav ponechán beze změny a nebudou přijata účinnější opatření. Více v článku AFP.

A známá dezinformátorka Andrea Komárková šíří v sérii fotografií například hoax o tom, že Ivan Bartoš údajně měl říci, že „není možné, aby v bytech 3+1 žili jen dva lidé. Buď k sobě pořídí další dva lidi nebo zaplatí zvláštní daň za metry.“ I zde se samozřejmě jedná o letitý hoax.


Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com