Co by dělal dezinformační web Badatel bez korony? Asi by psal o oříšcích a jejich pozitivním vlivu na potenci. S pandemií koronaviru však Badatel vidí mnohem dál. Přímo za horizont rozumu.

Nově například objevil celosvětové spiknutí na úrovni filmů Jamese Bonda. „Globalisti chtějí zneužít pandemii a přes Velký reset zavést celosvětový fašismus,“ zní titulek článku na webu Badatel.

Další konspirační web Infovojna zase sdílel video Alexa Jonese obviněného ze šíření konspirací. Ten tvrdí, že virus je jen záminka, aby se mohla nastolit nová „planetární vláda“ – hotový Star Trek.

Konspirační horečka?

Kromě Badatele se o slovo hlásí i další. O Velkém resetu píší v podobném duchu například i  Hlavní deník ,  Země & Věk  či  Russia Today .

Poznámka Manipulátoři.cz: S myšlenkou Velkého resetu pracují i české dezinformační weby jako Arfa.cz, Svobodné noviny nebo Kryptomagazín. Svou úvahu na toto téma publikovala i například Vladimíra Vítová na webu Parlamentní listy.

Počet vyhledávání výrazu “the great reset” na Googlu v posledním období značně stoupl.

Celá konspirační teorie je postavena na tom, že světoví lídři či elity chtějí využít současnou pandemii na nastolení nového světového řádu. Má dojít ke zrušení kapitalismu a vládě technokracie, má být omezena svoboda a nastolena kontrola nad lidmi.

Badatel také píše o monitorování a digitálním dohledu nad lidmi. Dokonce má dojít ke zrušení soukromého vlastnictví, tedy ke komunismu. V tomto článku se proto podíváme na některé aspekty tohoto údajného „spiknutí globalistů“ a pokusíme se vysvětlit, o co ve skutečnosti jde.

Kousek pravdy

Říká se, že každá lež má v sobě kousek pravdy. Není tomu jinak ani v tomto případě. Plán tzv. „Velkého resetu“ skutečně existuje. Jde o plán obnovy světa po skončení pandemie, který představilo Světové ekonomické fórum sdružující různé osobnosti byznysu, politiky či vědy. Za otce myšlenky Velkého resetu se dá považovat Klaus Schwab  – zakladatel fóra.

Schwab prezentuje Velký reset jako plán obnovy po pandemii, který by měl zahrnovat udržitelný rozvoj, zelenou ekonomiku, dosažení větší rovnosti či digitalizaci. Tento článek přirozeně nemá prostor vyjádřit se ke každému bodu. Informace o vizi jsou však veřejně přístupné na stránkách Světového ekonomického fóra.

Schwab také tvrdí, že současný neoliberální model kapitalismu je třeba nahradit něčím, co nazývá kapitalismem stakeholderů. Systémem, ve kterém se korporace nezaměřují pouze na profit, ale slouží stakeholderům – zákazníkům, dodavatelům, zaměstnancům a komunitám.

Problém je však v tom, jakým způsobem Badatel a další alternativní weby Velký reset prezentují. Všechny změny, které by tato vize chtěla zavést, nekriticky vykreslují jako změny k horšímu či rovnou mluví o plánu zavést totalitu. A kromě toho samozřejmě šíří i vyloženě nesmysly.

Zrušení soukromého vlastnictví?

Badatel věnoval zvláštní článek i údajnému zrušení soukromého vlastnictví. Odvolávají se přitom na video Světového ekonomického fóra „8 předpovědí pro svět v roce 2030“.

Video bylo na Facebooku publikované již v roce 2017, tedy dávno před pandemií a článek, z něhož vychází, už dokonce v roce 2016, ale větší diskuse se kolem něj strhla až v souvislosti s Velkým resetem představeným tento rok.

Jedna z predikcí ve videu zní: „Nebudete nic vlastnit. A budete šťastní. Cokoli budete chtít si pronajmete a bude vám to doručeno drony.”

Tato věta je však ve videu vytržená z kontextu, a proto nahrává konspiračním teoretikům. Ve skutečnosti jde o vizi jednoho z oslovených expertů – dánské poslankyně a bývalé ministryně životního prostředí. Ida Auken si představuje svět, ve kterém nebudete muset hodně vlastnit, například auto, dům nebo dokonce ani oblečení. Vše je veřejně dostupné a vše je zdarma. Tyto věci považuje za pozitivní. Zároveň však upozorňuje i na negativní stránky – ztrátu soukromí a sledování občanů. Ty jí však až tak moc nevadí.

Tvůrci videa tedy vytrhli slova z kontextu a nahráli tak konspirátorům, kteří z vize jedné poslankyně udělali plán na zotročení lidstva, ve kterém neexistuje soukromé vlastnictví a lidé jsou sledováni na každém kroku.

Kritika nejen od konspirátorů

Velký reset však nesklidil kritiku jen od konspirátorů. Kontroverzní je zejména pro konzervativce. Mnozí s ním nesouhlasí. Zkritizoval ho kanadský konzervativní poslanec a vícenásobný bývalý ministr Pierre Poilievre. Ten tvrdí, že jen posílí elity na úkor běžných lidí.  Finanční analytik John Mauldin z Forbesu tvrdí , že jde o radikální reformu, kterou se bohatší stanou ještě bohatšími.

Vysloveně ho odmítl také brazilský ministr zahraničí Ernesto Araújo, který v souvislosti s ním dokonce hovoří o totalitě a podkopávání svobod.

O co tedy jde?

Velký reset není nic nového pod sluncem. Pandemie jen zvýraznila problémy, na které několik osobností upozorňuje už déle (například rostoucí rozdíly ve společnosti a potřeba digitalizace). Reformy, podle některých potřebné, tedy získaly jen nový název.

Světové ekonomické fórum je nazývá Velkým resetem. Slovensko či EU je nazývá jednoduše „plán obnovy.“ I ony obsahují budování zelené a digitální ekonomiky, boj proti klimatickým změnám, investici do vědy a vzdělání či podporu rovnosti.

Vytrhávání informací z kontextu, jejich dezinterpretace a zveličování však způsobily, že se z této vize stal plán globalistů na zavedení celosvětového fašismu.

Autor: Lukáš Janovič, článek původně vyšel na webu Antipropaganda.sk