Blíží se krajské a senátní volby a někteří aktéři se znovu vytasili s šířením lží o své konkurenci. Dělají to obvykle lidé, kteří sami neumí zaujmout pozitivním programem. Do schránek seniorům je například sdílen e-mail tvrdící, že poslanci České pirátské strany chtějí „starším lidem nad 70 let odebrat řidičské průkazy, odebrat volební právo, doporučit nechat ve svých bytech nechat bydlet mladé lidi a nemajetné ukládat do společných hrobů.“
Kdo je autorem e-mailu, se přesně neví. Za rozšířením ovšem stál Vladimír Kapal ze Svobodného rádia. Ten pravděpodobně trpí mýtománií (bájivou lhavostí). Vladimír Kapal kromě nesmyslů o chemtrails nebo o údajných Iluminátech rád vypráví o sobě. Například i na besedách mezi lidmi. Na jedné z nich hned v úvodu (od času 8:19) tvrdil, že byl kooptován do Parlamentu. Hlasoval prý také proti rozdělení Československa. Prý údajně s JUDr. Klárou Samkovou. Samozřejmě je to absolutní nesmysl. Je totiž lehce dohledatelné, že Vladimír Kapal byl jen zastupitelem v městě Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. V posledních volbách ani tam, jako lídr SPD, neuspěl. Nikdy nebyl poslancem ani Sněmovny lidu a ani Sněmovny národů. O rozpadu Československa poslanci obou komor Parlamentu hlasovali na společné schůzi Federálního shromáždění 13. a 25. listopadu 1992. V té době již nebyla poslankyní a o rozpadu Československa tak nemohla hlasovat ani JUDr. Klára Samková, takže Kapal lhal i o ní. Klára Samková byla poslankyní Sněmovny lidu do 6. června 1992.
Kapal e-mail šířil ve vysílání 22. června (od 1:09:50), kdy si za textem stál. Pořad byl vysílán od 19:00 a jak si můžete všimnou ve screenhotu, ten samý den pozdě večer se začal rozesílat do e-mailových schránek nejen seniorům. Co na tom, že se jedná o absolutní lži. E-mail tvrdí, že „návrhy Pirátů lze dohledat ve sněmovním archivu“. Pokud se však do onoho sněmovního archivu podíváme, nic takové samozřejmě najít nelze. Zde si můžete najít návrhy jednotlivých pozměňovacích návrhů, na tomto odkazu návrhy zákonů.
Asi nepřekvapí, že Svobodné rádio je oficiální partnerem SPD.
Další, kdo stojí za šířením těchto nepravd je neúspěšný prezident kandidát Petr Hannig (získal 0,56% hlasů). Jak je to s údajným odebírání řidičských průkazů psal náš web již zde. Ve stručnosti pražský magistrát navrhl, aby seniorům byla snížena bodová hranice na 6 bodů. Bylo to na návrh Ministerstva dopravy ČR, které toto snížení chtělo prosadit u mladých řidičů. Je tedy nesmysl, že by se jednalo o nějaké odebírání řidičských průkazů. Nikdo nikoho nenutí, aby páchal přestupky. I v případě, že by novela prošla, řídit by mohl kdokoliv, pokud by opakovaně nepáchal přestupky.
Podobná dezinformace je s údajnými společnými hroby. Důstojný pohřeb je asi to nejmenší, co mohou pozůstalí pro svého blízkého zemřelého udělat. Když ale člověk nikoho nemá, o obřad se postará městská část. Otázku pohřbů osamělých lidí otevřela před Dušičkami předsedkyně výboru pro sociální politiku zastupitelstva Eva Horáková (Piráti). Její kancelář rozeslala ředitelům pražských domovů pro seniory dopis, kde se dotazovala na informace ohledně toho, zda by nebyl zájem o společnou hrobku pro lidi, o které po smrti nikdo nemá zájem. „Hlavní mojí motivací bylo, aby tito lidé měli důstojné místo ke spočinutí a neskončili na anonymní posypové loučce nebo v horším případě v zaprášeném skladišti krematoria, což je u lidí, kteří nemají žádné příbuzné, bohužel často smutná realita,“ vysvětlila svůj dotaz. Reagovala na to, že například Praha 8 dosud nechává ukládat ostatky při sociálních pohřbech na rozptylové loučce u Krematoria v Mělníku. V Praze 8 jsou též tři domovy pro seniory, PN Bohnice, LDN Bohnice a Nemocnice Na Bulovce.
„První tři body v e-mailu jsou úplné nesmysly. Něco šíří jeden neúspěšný kandidát na prezidenta, něco další lidi z “flastenecké frotny” a omezování volebního práva by bylo vyloženě protiústavní. Ani na jedno nenajdete jediný důkaz, kromě koláží, které kolují po internetu. Masové hroby jsou překroucenina – kolegyně Eva Danis Horáková řeší, aby Praha zajistila pro osamocené lidi hrobky, nikoliv hroby, právě z důvodu, aby i lidé bez rodiny a finančního zázemí měli zaručené důstojný poslední odpočinek. V současnosti je jejich pohřbívání řešeno povětšinou kremací a rozptýlením na anonymní rozptylové loučce. Doufám, že rozdíl mezi hrobem a hrobkou nemusím vysvětlovat. Zbylé dva jsou taky nesmysly, naopak se snažíme zvyšovat dostupnost lékařské péče pro všechny,“ napsal jeden z poslanců Pirátů Radek Holomčík.