Server Forum24 vydal 6. března článek s titulkem ‘Nákup F-35 byla drahá chyba. V Německu a Švýcarsku se objevují pochyby o amerických letounech’. V něm se pojednává o souvislostech s nedávnou změnou zahraniční politiky USA a nákupem americké vojenské techniky, konkrétně letounů F35. V článku je citován poradce spolkové vlády Moritz Schularick ‘Tenhle nákup byla drahá chyba. Doufám, že objednávku těch stíhaček můžeme ještě zrušit’. Text pokračuje ‘Podle něj jen prodlužuje závislost Evropy na americké technologii a softwaru. I vzhledem k nevypočitatelnosti současné americké administrativy se tato závislost stává problémem’. Podobně mluví poslanec ze Švýcarska Fabian Molina ‘Vládou přislíbené fixní ceny za F-35 neplatí a je známo, že americká armáda pod Trumpem může IT systémy té stihačky kdykoliv odstavit’.

Tedy v obou případech jde o obavy o funkčnost letounu, která může záviset na náladě amerického prezidenta Trumpa. Ten je pověstný svým konfrontačním stylem a vydírání považuje za bežnou vyjednávací praxi. Ať už jde o uvalení cla na zboží na jiné západní demokracie, zpochybňování role NATO nebo přátelství s diktátory. Všechny tyto věci se táhly minulým funkčním obdobím v úřadu prezidenta a Trump to stihl i za necelé dva měsíce v druhém funkčním období. Výše zmíněný německý poradce a švýcarský politik mají obavy, že je může Trump z nejrůznějších důvodů vydírat, a hrozit odstavením letounů F-35. To by zásadně narušilo národní obranu těchto států.

Proč je najednou koupě F-35 považována za problematickou má jediný důvod a tím je prezident Donald Trump. Ten před pár dny vydíral Ukrajinu, aby Trumpovi přislíbila polovinu svého nerostného bohatství v podobě vzácných kovů a nerostů. Na oplátku však Ukrajině neslíbil žádné bezpečnostní záruky. Ukrajinský prezident odmítl smlouvu dvakrát podepsat a Trumpova reakce byla zastavení vojenské pomoci, zastavil sdílení zpravodajských informací, konec sdílení satelitních snímků a znemožnil Ukrajině používání některých zbraní. Výše zmínění představitelé Německa a Švýcarska tedy mají obavu, že Trump může podobně ochromit vzdušné síly, které využívají letouny F-35.

Takový pohled na věc však nesdílí dezinformátor František Kubásek. Ten na svém FB profilu sdílel obrázek s textem.

Kubasek f35

Kubásek ingnoruje text článku na webu Forum24 a rozjíždí konspiraci, že o F-35 dřív všichni přeháněli a teď je to najednou šrot. Jeho text ‘Samozřejmě, že je to zase jinak. F-35 nikdy nebyly slavné. Ale změna názoru evropských zemí spočívá hlavně tom, že nechtějí nechat vydělat administrativě Trumpa, raději vše zruší a začnou celý tendr od začátku. Hlavně, že musíme rychle zbrojit.’ je nesmysl. Letadlo F-35 je sériově vyráběné letadlo 5. generace, které je určeno k exportu. Jediný podobný exportní stroj ‘vyrábí‘ Rusko v pochybné kvalitě a nízkých počtech. Kubásek se to snaží rámovat jako že se změnilo letadlo, ve skutečnosti, se v USA dostal k moci – pro západní země – nespolehlivý prezident.

Podobný příspevěk napsal i Daniel Vávra.

Vavra f35

Vávra píše vlastně totéž, letadlo bylo dřív opěvováno a teď najednou ne. Vávra však píše ‘Jestliže nákup amerických letadel F35 je chyba kvůli zlým diktátorům Trumpovi a Muskovi, tak se ještě nějak sofistikovaně musíme vypořádat s faktem, že tito dva satanové TAKÉ NESNÁŠÍ F35 A POVAŽUJÍ TO ZA DRAHOU BLBOST! A co teď s tím?’. Vávra pořád nepřijal fakt, že Donald Trump a Elon Musk lžou a manipulují naprosto běžně. Elon Musk má aspoň nějaké technologické znalosti a je považován za průkopníka elektromobility nebo letů do vesmíru. Jeho kritika letadel F-35 je však potřeba brát přinejmenším s rezervou.

Výše uvedené dokazuje, že problém není v letadlech samotných ale v administrativě Donalda Trumpa, který nemusí být důveryhodný obchodní partner. Proto nyní více politiků a zemí přehodnocuje objednávku vojenské techniky z USA.


wpseo_editor