Dezinformační weby stále rozebírají kauzu ohledně uvěznění aktivisty bojujícího proti multikulturalismu Tommy Robinsona. Tommy Robinson je ve skutečnosti pseudonym muže, který se jmenuje Stephen Christopher Yaxley-Lennon. Lennon, nebo chcete-li Robinson, byl nedávnou uvězněn z důvodu porušení podmínečného trestu, který mu byl udělen vloni. Podmínka mu byla udělena za pohrdání soudem. I přes to, že si byl vědom podmínky, se však bohužel opět dopustil obdobného činu a byl tedy uvězněn. O případu jsme již psali zde.

Na internetu se nedávno objevila zpráva, že Tommy Robinson byl údajně přemístěn do věznice, kde je uvězněno 71 procent muslimů a v článcích vyjadřují obavu o jeho život. Se zprávou přišel, do českého prostředí, například web Středoevropan, vedený bývalým čelním představitelem neonacistické scény Filipem Vávrou. Se zprávou také přišel web Stop-multikulti, zaštiťovaný mladým aktivistou František Kubásek, který již v minulosti šířil na svých stránkách ne jeden hoax.

Realita je však taková, že dosud nebylo prokázáno, že se tak stalo. Celou kauzu, okolo údajného přesunutí sleduje web Theunshackled.net. Web si všiml, že v žádných oficiálních zprávách se nevyskytují informace týkající se jména věznice nebo zdroje výše uvedených informací. Zkrátka, zprávu o přemístěný nepotvrdil žádný oficiální úřad či soud. Raheem Kassam informoval na Twitteru, že Tommy Robinson byl přesunut do věznice HM v Leicesteru. Je pravdou, že tato věznice byla skutečně v minulosti kritizovaná za vysokou míru sebevražd a přeplněnost. Web Unshackled také připouští, že je pravdou, že v Leicesteru je mnoho čtvrtí, kteří jsou hustě obývané muslimy. Jenže. Ve věznici, která je určena pro mladé muže a kapacita věznice je 411 míst, je uvězněno jen 14,3% muslimů. Pokud tedy byl Robinson přesunut sem, je nepravdou, že byl přesunut do věznice obývané většinově muslimy.   

A kdo je Tommy Robinson?  „Pro někoho je to jednoduše ultrapravicový extremista a někdejší vůdce a spoluzakladatel Anglické obranné ligy, v originále English Defence League (EDL). Také fotbalový chuligán, který se rád pere, a kterého si proto všimly i britské bezpečnostní složky a justice a několikrát ho zbavily svobody. Ve Velké Británii se pokusil založit odnož německé protiislámské Pegidy a spolupracoval s americkým etnonacionalistickým hnutím Generation Identity,“ píše Aktuálně.cz.

Více informací najde zde: http://www.theunshackled.net/rundown/fact-check-was-tommy-robinson-moved-to-another-prison/

Napsal: Jan Cemper
Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.