Letos na jaře končí mandát čtyřem členům Rady ČT. Konkrétně končí mandát v Radě ČT Jaroslavu Dědičovi, Jaroslavu Maxmiliánu Kašparů, Jiřímu Kratochvílovi a Danielu Váňovi. Kontrolní orgán veřejnoprávní televize má ze zákona 15 členů, těmto čtyřem končí 30. května jejich šestiletý mandát.

Mezi ohlášenými nominanty je například František Kubásek. Toho nominovalo „Hnutí Odchod“. O tomto spolku psal náš web v souvislosti s šířením velmi zavádějícího srovnání.

A kdo je František Kubásek? „František Kubásek, jeden z nejčastěji citovaných osob na portálu „Islám v ČR nechceme“, vystudoval obchodní akademii s maturitou. Nesnáší nespravedlnost všeho druhu. Blog Františka Kubáska, je z velké části věnován jeho myšlenkám, týkajících se například islámu a současné situace v česko – muslimských vztazích,“  píše Marian Ondro v diplomové práci. Rovněž publikoval články na webu Stop-multikulti.cz, kde šířil řadu hoaxů. Na blogu Idnes.cz sám o sobě píše, že je členem strany Blok proti islámu a spolku Islám v ČR nechceme. Hnutí Islám v ČR nechceme je Ministerstvem vnitra ČR hodnoceno opakovaně jako extremistické. Například organizace IVČRN byla zmíněna ve zprávách o extremismu publikovaných ministerstvem vnitra v kapitole týkající se krajní pravice. Ve zprávě o 4. čtvrtletí roku 2014 je uvedeno, že s uskupením byly spojovány množící se případy tzv. kyberšikany jeho odpůrců. IVČRN je zmíněna i ve zprávě o extremismu za první čtvrtletí roku 2015.

Nyní je Kubásek znám webem a videoblogem Incorrect. Na něm dal například prostor bývalému neonacistovi Filipovi Vávrovi. Ten se od své neonacistické minulosti nijak nedistancoval a prokazatelně se snažil například upravit článek na Wikipedii, který o jeho minulosti informoval. O kanále  Incorrect píší především Parlamentní listy (1, 2).

Jak upozorňují Hospodářské noviny, Kubásek se doposud zviditelnil pouze na svém kanále YouTube, kde také letos v lednu svou kandidaturu svérázným způsobem oznámil. Ve videu hovořil o tom, že vysílání České televize není vyvážené a že podpořil hromadnou petici proti kritice kontroverzního radního Luboše Xavera Veselého, který patří mezi velké kritiky současného ředitele ČT Petra Dvořáka.

“Teď k tomu, proč jsem vás tady svolal. Napadlo mě, že hromadné petice nemusí stačit. Tak bych mohl nějak zasáhnout přímo. Rozložit tu veřejnoprávní obludu zevnitř,” uvedl ve videu Kubásek. “Takový humbuk, který bychom mohli zažít, když by se Kubas, nějaká lopata, dostala mezi tyhle radní, bychom dlouho nezažili. Bylo by to fajne, kdyby k tomu došlo,” zasnil se na závěr svého příspěvku Kubásek.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.