Prezident Miloš Zeman opět u příležitosti výročí vzniku samostatného Československého státu vyznamenal několik desítek osobností. Letošní udělování státních vyznamenání nebudilo takové kontroverze, jako některá loňská. U některých jmen bychom se i přesto měli zastavit.

Rozpaky budí například Petr Martan. Pravidelně přispívá na weby jako  Neviditelný pes a Parlamentní listy a sdílí stejný názor na řešení kůrovcové kalamity. Obdobně jako prezident nechce rozšiřovat bezzásahové zóny, naopak je pro kácení napadených stromů. V tom se oba liší od ekologů, z nichž řada poukazuje na fakt, že si příroda proti brouku-škůdci pomůže sama. Myšlenkové sblížení s hlavou státu Martana před pěti lety dokonce přivedlo ke kandidatuře do Senátu v barvách „zemanovské“ Strany práv občanů. Je garantem SPO pro životní prostředí. Otázkou však zůstává, čím se zasloužil o stát.

Medaili za zásluhy o stát v oblasti hospodářské letos od prezidenta Miloše Zemana dostal i Vladimír Plašil. Zeman tak pokračuje v tradici, kdy státní vyznamenání dává lidem, s nimiž má přátelský vztah nebo kteří jej veřejně či finančně podpořili. „Plašil je jediným majitelem strojírenské skupiny Alta s miliardovými obraty, která vyrábí a vyváží obráběcí stroje nebo těžební zařízení. Spolu s ruským státním podnikem Tvel také obchoduje s jaderným palivem. Právě obchody směrem na východ tvoří gros Plašilových podnikatelských aktivit. Zatímco někteří dříve vyznamenaní podnikatelé prezidenta či jeho stranu přímo podpořili (například komunistický ministr zemědělství Miroslav Toman nebo slovenský miliardář Milan Fiľo), Plašilovo jméno mezi sponzory chybí. Na účet Strany práv občanů ale přišlo tři sta tisíc od Plašilova blízkého spolupracovníka Romana Vávry, který byl členem dozorčí rady společnosti Alta a stále zasedá v orgánech Plašilova golfového klubu. Právě brněnského golfového areálu se týká podezření, na něž v březnu upozornil server iDnes. Ten napsal, že vyšetřovatelé našli na účtu matky obviněného brněnského radního Jiřího Švachuly 1,15 milionu, které měl poslat právě Plašil. Dvě platby pak přišly z české odnože ruské banky Sberbank. Plašil přitom podle serveru usiloval o to, aby mu město prodalo pozemky pod jeho golfovým areálem,“ píše Deník N.

Další podivuhodnou postavou mezi vyznamenanými je Jan Schneider. Jan Schneider od roku 2014 do roku 2016 vědomě a veřejně šířil nejméně čtrnáctkrát lež, že ruský zákon proti neziskovým organizacím je pouhou kopií amerického zákona o zahraničních zástupcích FARA a že bychom tento zákon měli přijmout také, aby se neziskové organizace přijímající peníze ze zahraničí musely samy označovat jako „zahraniční agent“.

Samotnou kapitolou je pak vyznamenání exprezidenta Václava Klause. Jemu se už náš web věnoval mnohokrát (1, 2, 3).


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.