MF DNES, patřící do svěřeneckého fondu obviněného premiéra Andreje Babiše, v sobotu 18. srpna 2018 zveřejnila článek Václava Klause „21. srpen 1968 nespadl z nebe“.

Článek obsahuje klasickou Klausovu lež tvrdící, že „indoktrinace určitě nebyla větší než dnes, v éře Evropské unie“. Je to stejný nesmysl, který Klaus už před dvěma lety uvedl v rozhovoru pro ECHO. Patrně tedy máme u armády politruky (které dnes ostatně znovu zavádí Rusko), máme na vysokých školách katedry marxismu-europeismu, máme povinný euro-VUML. Opakovaná lež se tak podle Klause má stát pravdou.

Esencí Klausových názorů ovšem je odstavec z konce textu. Klaus v něm doslova píše:

„Okupace Československa Sovětským svazem, trvající více než dvě desetiletí, má i dnes své dozvuky. U mnoha lidí zničila schopnost dívat se i čtvrt století po pádu komunismu na Rusko neutrálníma očima. Rusko je stále démonizováno a mnozí lidé se – promyšleně i nepromyšleně – připojují k zesilování mezinárodního napětí a k vyvolávání nové studené války. „Komunistický“ rok 1968 by k tomu neměl být zneužíván. (Jinými slovy Klaus říká vlastně totéž, co tvrdí papaláš SPD Lubomír Volný na svém twitterovém profilu: „21. srpen je u nás svátkem všech rasistů, xenofobů a primitivních hejtrů. V toto období se smí legálně vyřádit na jediné zemi a jediném národě, který je u nás regulérně povoleno nenávidět.“)

Co jiného ovšem můžeme očekávat od pravidelného návštěvníka rhodských fór, která pořádá bývalý kágébák a Putinův protégé Jakunin, od člena správní rady Jakuninova berlínského think-tanku Dialog civilizací, od řečníka na akcích pařížského Institutu pro demokracii a spolupráci, který vede Putinova ideoložka a pseudohistorička Natalia Naročnickaja (ta o nás píše zhůvěřilosti jako tyto: „Obviňují nás, že jsme „zavedli“ komunismus, a že prý to bylo horší než hitlerovský projekt. Ne že stejné – horší! Agrární národy — Poláci, Češi, Maďaři, Rumuni nás opustili s houslisty, profesory, s akademiemi věd, s balíkem technického vědění, s kinematografií atd.“), od osoby, kterou americký konzervativní Cato Institut, vyhodil pro prokremelské názory.

Na Rusko se nelze dívat neutrálníma očima, jak požaduje exprezident. Invaze 21. srpna 1968 totiž nebyla ničím jiným než projevem staletého ruského imperialismu, který si po komunistickém puči v roce 1917 jen na místo carského oblékl roucho sovětského komunismu, aby ve své podstatě zůstal stejný. Současné putinovské Rusko, kde neustále roste počet sympatizantů se sovětskou vojenskou agresí vůči Československu před padesáti lety (1, 2, 3), na tuto tradici navazuje, jak o tom svědčí anexe Podněstří, Abcházie, Jižní Osetie, Krymu či východní Ukrajiny. Mimochodem.

Paradoxní na celé záležitosti je i to, že Václav Klaus si vzal ženu Livii Klausovou v červenci 1968, tedy během probíhajícího pražského jara.


author