Dezinformační weby lze v českém prostředí rozdělit i podle motivace autorů. Velmi známé jsou weby, které v ČR šíří prokremelskou propagandu (Sputnik, Vlastenecké noviny, Aeronet…). Pak v českém prostředí máme weby, kterým jde především o zisk (např. AC24, Arfa.cz…). Mezi staré konspirační weby patří například NWOO nebo Tadesco). A pak v ČR máme weby šířící ultralevicovou (Severočeská pravda, Haló noviny, projekty okolo Ne základnám…) a také ultrapravicou propagandu. Mezi hlavní aktéry ultrapravice na internetu dnes patří Pravý prosor, či Voxpopuliblog. O nich náš web psal včera

Jedním z dalších aktérů je web Středoevropan.cz Filipa Vávry. Vypadalo to, že v roce 2019 se odmlčel, nyní, zdá se, zažívá comeback. Filip Vávra je bývalý neonacista a sparťanský chuligán. Založil v roce 2000 legendární neonacistickou skupinu Národní Odpor Praha. Ta na konci 90. let minulého století navázala na činnost pražské pobočky mezinárodní neonacistické organizace Blood and Honour.

Hnutí bylo založeno na nadřazenosti bílé rasy a antisemitismu. Organizace se hlásila k ideologii nacionálního socialismu a používala symboly a kombinace barev odkazují k hitlerovskému Německu. Kolem NO se pohybovali pachatelé rasově motivovaných trestných činů.

Filip Vávra na své dětství v reportáží Na vlastní oči z roku 1999 vzpomíná takto. „Já jsem vyrůstal v poměrně rušný čtvrti, kde docházelo ke střetům naší bílé většiny s cikánama, a od malička jsem je neměl rád, vždycky jsem toužil po nějakém hnutí odporu kde se bílý kluci sjednotí a cikánům to ukáží. Cikání mají někde své kořeny a myslím, že by se mohli vrátit zpátky ke kořenům, tam kam patří.“

 V lednu 2017 Vávra spustil zpravodajský web Středoevropan. Sám Vávra tvrdí, že „úzkostlivě dodržuje citace na originální zdroje“. To ovšem ve světle „novinařiny“ je zásadní problém. Je dobré dodržovat originální zdroje, ale je dobré si i fakta od originálních zdrojů ověřovat a to Vávra nedělá.

Web Středoevropan.cz v minulosti prokazatelně šířil mnoho dezinformací a manipulací. Několik příkladů za všechny:

Web jako první vypustil informaci o útoku v Brně, ve kterém údajně měli figurovat žadatelé o azyl, tedy uprchlíci. Filip Vávra tehdy nekriticky přepsal video od skupiny Slušní lidé, kteří konflikt popsali ve svůj prospěch, aby měl co největší mediální pozornost, bez ohledu na fakta. Později se ukázalo, že v případu žádní uprchlíci nefigurovali a daní útočníci žili v ČR již mnoho let.

Jako další příklad manipulace může posloužit článek, který se snažil nadpisem a úvodními odstavci lidem vsugerovat, že „Francie snižuje legální věk pro sex na 13 let“, ale skutečný stav věcí se čtenář dozvěděl až zastrčený uprostřed článku. Zákon se ve Francii měl naopak zpřísnit a jakýkoliv styk s dítětem mladším než 13 let by byl brán automaticky jako znásilnění.

Středoevropan psal i o údajném znásilnění psa, který prý byl nalezen mrtvý v uprchlickém táboře Skaramagka v Řecku. Ve skutečnosti web Zoosos.gr sice opravdu psal o smrti psa, ale o znásilnění zde nebylo ani slovo.

Vávrův web jako první také šířil hoax o údajných platebních kartách od OSN a George Sorose. Web Manipulátoři.cz prokázal, že karty fungují úplně jinak, než jak psal Vávra. Ten šířil i falešný citát papeže o migrantech.

Web Středoevropan.cz se nachází i na seznamu stránek se sporným obsahem Konspiratori.sk. Seznam vytváří odborná komise. Na autory projektu se Vávra obrátil a požádal o vymazání ze seznamu stránek. U administrátorů však neuspěl.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.