Weby Pravý prostor a Voxpopuliblog jsou hlasem ultrapravice v ČR. Především pak Pravý prostor patří mezi ty úspěšnější v ČR. Podle Simlarwebu má návštěvnost kolem 400 tisíc návštěv měsíčně. Podle studie Prague Security Studies Institute například jenom stránka Pravý prostor nebo AC24 dostává měsíčně z reklamy okolo 80 tisíc korun.

Ústředním tématem webu je migrace. V souvislosti s tímto tématem se web neúměrně soustředil na Švédsko. Jednou z takových zpráv byla i ta, že švédské školy již nebudou učit starou historii. Ta se ale ukázala být nepravdivá.

Podle politologa Jana Charváta je web jeden z šiřitelů narativu o údajné genocidě v Jihoafrické republice. Ve skutečnosti však tam není situace tak vážná, jak dezinformační weby uvádějí. Výrazným způsobem s ním pracoval Filip Vávra, zakladatel Národního odporu, na svém webu Středoevropan. Druhým médiem, které to téma komunikuje, je Pravý prostor. Částečně se objevuje na Protiproudu, pracují s ním některé z dezinformačních webů a jsou také konkrétní lidé, kteří to téma přijali za své,” rozkrývá situaci politolog Jan Charvát, který se specializuje na politický extremismus. Pravý prostor jako dezinformační médium zmiňuje například i František Vrábel ze Semantic Visions. Náš web o něm psal také například v souvislosti s tím, že šířil falešný Sókratův citát.

Za weby Pravý prostor a Voxpopuliblog stojí Karel Kříž z Moravských Budějovic. Karla Kříže najdeme také na Facebooku, kde se se svým rasismem ani netají. Nenávidí také Prahu nebo ekology. Zdrojem příjmu je kromě reklamy i jeho eshop Politicon.cz.

Karel Kříž v čele stolu

Zajímavé ovšem je, že jeho společnosti nemají téměř žádný obrat. Společnost Coorex Mart nedosáhla žádného obratu. A jak jen na tom společnost Pravý prostor média? „Společnost dle nám dostupných informací zatím dosahuje jen malých obratů a nevíme, kolik zaměstnává zaměstnanců. Firma meziročně obratově stagnuje. Zaznamenali jsme stejnou hodnotu obratu v posledních dvou sledovaných obdobích,“ píše ekonomický web Detail.cz.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.