Dezinformační web Středoevropan opět šíří manipulace. Tentokrát ohledně projevu na kongregaci misionářů v San Carlu. „Papež František přišel s dalším odvážným prohlášením, když řekl, že národy nevznikají samy od sebe, ale jsou vytvářeny imigranty, stejně jako byla imigranty vybudována Evropa,“ tvrdí bývalý velmi aktivní neonacista Filip Vávra.

Jenže. Pokud si přečtete list papeže podrobně, tak v jeho projevu se neobjevuje ani v náznacích cokoliv o národech. Papež řekl, že „Evropa nebyla zrozena jen tak. Evropa byla během staletí stvořena mnoha vlnami migrantů.“ V Evropě existovaly středověké národy, které zahrnovaly jen politicky privilegované vrstvy státu. Mluví se proto někdy o národu politickém či stavovském. Tyto středověké národy nikdy nebyly sociologickým a etnickým konstruktem, ale konstruktem politickým. V dnešním slova smyslu pojem národ vznikl až v 18. a 19. století v souvislosti s průmyslovou revolucí.

A ještě jedna malá poznámka. Vávra doplňuje článek svým komentářem. „Národy v minulosti jistě vznikaly spojením vln lidí, ale vždy to znamenalo potlačení něčí identity. Když přišli Anglové a Sasové do Británie, potlačili zde keltský vliv, a jejich vliv pak byl zase potlačen Normany,“ píše Vávra. Zajímavé je, že Vávra napsal i knihu Lesní válka, ve které obhajuje invazi Evropanů do Ameriky. Jednou tedy příliv migrantů a nájezdníků (do Evropy) vadil, jindy příliv migrantů a válečníků (do Ameriky) ne.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.