Bývalý aktivní neonacista Filip Vávra šíří na svém webu Středoevropan další hoax. S odvoláním na slovinský web Nova24 přišel s informacemi, že „OSN a EU ve spolupráci s MasterCard a Georgem Sorosem financují migranty na jejich spanilých cestách do Evropy tím, že jim vydávají předplacené karty. Karty mají logo EU a OSN“. Dodává, že „Existenci takových karet MasterCard nepopírá.“

Nepopírá. Však aby jo. Tyto karty nejsou totiž žádnými kartami pro uprchlíky po Evropě, ale kartami, kam jsou směřovány dávky v hmotné nouzi v Řecku. Jejím účelem je naopak, aby jedna a ta samá osoba (nebo rodina) nedostala podporu několikrát v různých azylových táborech. „Záznamy o kartách jsou měsíčně aktualizovány, aby se zabránilo duplicitě a podvodům při zachycování uprchlíků. Peníze jsou dobíjeny pouze uprchlíkům a žadatelům o azyl, kteří jsou fyzicky přítomni v Řecku. Jen ti obdrží peníze. V opačném případě jsou karty automaticky zrušeny,“ píše UNHCR. Karty jsou používány výhradně v Řecku a není možné, aby si z nich uprchlíci vybírali peníze kdekoliv jinde než v Řecku. Peníze na kartě jsou výhradně určené na nákup potravin, hygieny nebo dopravy po Řecku a výhradně platbou kartou. Lze z ní vybírat v hotovosti jen omezenou částku.

Jako důkaz je předkládána údajně ukořistěná karta. Jenže tato fotografie je ilustrační fotografií UNHCR z oficiálního prospektu k tomuto projektu pro Řecko.

 

 

 

 

 

 

 

No a kdo je ten server Nova24, který zprávu šíří? „Nova24TV je slovinský pravicový mediální konglomerát, který se skládá z televizního kanálu, rozhlasové stanice a online zpravodajského portálu. Nova24TV byla založena členy a podporovateli Slovinské demokratické strany,“ píše se na Wikipedii. Wikipedie také popisuje, že tento mediální projekt byl mnohokrát kritizován pro antisemitismus a šíření dezinformací.

Slovinská demokratická strana (SDS) pak je napojena na Viktora Orbána. Těsně před volbami inkasovala 800 000 eur od dvou maďarských státních příslušníků. Oba občané mají úzké vazby s Viktorem Orbánem. Část peněz byla poskytnuta i pro Nova24. SDS je v současné době považována za stranu radikální.

AKTUALIZACE: Hoax šíří i poslanec za SPD Lubomír Volný. Ten všemu ještě nasadil pomyslnou třešničku na dort tím, že napsal, že kartou disponují nelegální migranti. To samozřejmě není pravda. Karta je vydávána výhradně zaregistrovaným žadatelům o azyl. Jak je již uvedeno, lze s ní platit výhradně na území Řecka a lze z ní vybírat jen omezené množství peněz v hotovosti a není možné je převádět na účty.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.