Hnutí SPD Tomia Okamury slábne. A neplatí to zdaleka jen pro Prahu. Svědčí o tom výsledek v komunálních volbách, kdy toto hnutí propadlo. Pro příklad, ve volbách do sněmovny v roce 2017 získalo hnutí v Praze 5,81 % a nyní v komunálních volbách už jen 3,54 %, v Brně to bylo 10,05 % oproti současným 5,07 %, v Ostravě byl rozdíl více jak 7 % (14,08 vs. 6,76 %), v Brně vloni získalo v Ústí nad Labem 12,35 %, letos už jen 6, 77 %. A tak bych mohl pokračovat. Ústup už druhého projektu Tomia Okamury je neoddiskutovatelný. Již i příznivci SPD si uvědomují, že SPD je jen podnikatelským projektem Tomia Okamury, Jana Čížka, Lubomíra Volného a dalších ne příliš úspěšných podnikatelům a o politiku jim vůbec nejde.

A tak i mezi populisty a dezinformátory se začíná spekulovat, čím SPD nahradit a samozřejmě za čí peníze. Variant tu je hned několik. Ta první, spojit Klause mladšího, Svobodné a Realisty selhala. Jednou z  dalšíchvariant je transformovat léta neúspěšnou hradní ministraničku SPOZ do jiného projektu s jasnými nuancemi na Rusko a podniky, které s Ruskem přímo obchodují (v Rusku vždy platí něco za něco).

Třetí variantou, o které se v kuoárech spekuluje, je vystavět v ČR obdobu německé Alternativy pro Německo. Známé je, že s AfD sympatizuje například Václav Klaus starší i mladší, do nebes vychvaluje AfD například sociolog a „odborník“ FTV Prima Petr Hampl. Spojnici mezi českými populisty a dezinformátory vytváří například aktivista Zdeněk Chytra nebo ještě i současná členka SPD Tomia Okamury Radka Hladíková (SPD ovšem již delší dobu velmi kritizuje). Oba totiž oficiálně pracují pro neziskovku poslankyně za AfD Beatrix von Storchové. Mimochodem. Zdeněk Chytra nedávnou loboval pro nepřijetí globálního paktu i u Andreje Babiše a je častým šiřitelem hoaxů. Myšlenka je zřejmě jasná. Vystavět stranu, kterou by případně AfD i finančně podpořila a vytvořila by tak v ČR svého spojence. Je totiž známo, že členi německé AfD se příliš nemají rádi s Marine Le Penovou, ačkoliv si oficiálně k volebním výsledkům gratulují. To je také důvodem, proč členi AfD nevidí příliš rádi, že SPD Tomia Okamury je členem nahnědlé internacionály ENF (Evropa národů a svobody) a ráda by v ČR vytvořila stranu, která bude spolupracovat s frakcí EFDD (Evropa svobody a přímé demokracie). Zkrátka v extremistických a populistických luzích a hájích jsou strany zapojené do ENF a EFDD konkurenty.

Jakékoliv námluvy s AfD však naráží na jeden základní problém, s kterým se v ČR bude setkávat každý, kdo si cokoliv začne s AfD. Poslanci AfD totiž vyjadřují jasně protičeské postoje například k Benešovým dekretům. „Jaké kroky podnikne spolková vláda, aby přiměla českou vládu ke zřeknutí se nadále diskriminačních Benešových dekretů, které jsou z pohledu výše uvedených odborníků na mezinárodní právo v rozporu s mezinárodním právem,“ zněl dotaz poslanců AfD směřující na vládu Angely Merkelové ve Spolkovém parlamentu. V dotazu dokonce píší, že „četní odborníci na mezinárodní právo veřejné označují vyhnání jako genocidu nebo zločin proti lidskosti“ a viní Čechoslováky ze zabití 241 000 Němců (originál zde).

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com