Velmi virálně se šíří článek dezinformačního webu VIPnoviny „Po celém světě jsou již tisíce mrtvých a zdravotně zmrzačených lidí po aplikaci vakcín proti Covid-19.“ Za webem stojí Martin Kirschner z Ostravy. Působí jako webmaster pro jednu ze společností v Ostravě. O dezinformacích šířených tímto webem už náš web psal dříve.

Naše hodnocení: hoax

Podrobnosti: Jedná se o soubor nejrůznějších článků. Velká část z nich už byla vyvrácena. Například manipulativní tvrzení, že v důsledku očkování vakcínou firmy Pfizer zemřelo v Norsku 23 seniorů (někdy udáváno i číslo 33). Tvrzení vychází z reálného základu, kdy norská zdravotnická zařízení očkovala i seniory v závěrečné fázi smrtelných nemocí a v některých případech mohly u těchto pacientů s extrémně narušeným zdravím běžné vedlejší účinky (např. zvýšená teplota) urychlit úmrtí. Lékařský ředitel Norské lékové agentury (Legemiddelverket) Steinar Madsen označil ruskými a čínskými kanály šířené zprávy o nebezpečnosti západních vakcín za státní propagandu, cílenou na propagaci vlastních vakcín.

Portugalská sestra na následky vakcíny nezemřela. Odkázat můžeme na zprávu portugalského ministerstva spravedlnosti, která uvádí, že předběžný výsledek pitvy 41leté zdravotnice prokázal, že její smrt „neměla s vakcínou nic společného“.

O případu Tiffany Dover psal náš web několikrát, sestra je v pořádku. O údajných sehraných očkováních náš web psal také několikrát, vše byl nesmysl (1, 2).

K uvedené věci je nutné napsat, že počet očkovaných na světě jde již do desítek milionů. Zatím nebylo prokázáno jediné úmrtí, které by šlo přímo na vrub jakékoliv z vakcín proti COVID-19. Vedlejší účinky připouští i sami výrobci. Jedná se však o desetiny promile případů. V České republice ze 105 tisíc naočkovaných Čechů měla vakcína nežádoucí účinky jen u 70 z nich, respektive hlášeno bylo 70 případů.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.