Senátor a exkomunista Jaroslav Doubrava (za Severočechy.cz) rozhořčil své kolegy v Senátu, když začal šířit dezinformace o postupu Ruska na Ukrajině. Po projevu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zpochybnil ruskou účast na masakru v Buči, načež část senátorů opustila jednací sál.

Ruská vina za maskar je přitom nezpochybnitelná. Není pravda, že jinou verzi přináší zpravodajství z Francie, Itálie, Německa či USA. Ve skutečnosti se nejedná o žádné zpravodajství, ale většinou údajná svědectví aktivistů sloužících Kremlu.

Družicové snímky z ulic města Buča už z poloviny března ukazovaly, že už tehdy několik těl civilistů leží na silnici i mimo ni. A to v místech, kde ukrajinští vojáci podle zveřejněných fotografií našli po stažení ruských sil několik mrtvol. „Satelitní snímky Maxaru ve vysokém rozlišení, sesbírané nad Bučou na Ukrajině, potvrzují nedávná videa a fotografie na sociálních sítích, na kterých bylo vidět těla ležící v ulicích a ponechané venku několik týdnů,“ popsal pro New York Times mluvčí společnosti Maxar Technologies Stephen Wood. Bellincat dokonce zveřejnil záběr z dronu z doby, kdy byla ve městě přítomna ruská armáda. Záběry dokazují vraždu člověka, který jede na kole.

Obyvatelé i starosta potvrdili, že jejich sousedy zabily ruské jednotky. Mnoho mrtvých se před smrtí snažilo žít svůj každodenní život: venčení psů, jízda na kole nebo nošení tašek s nákupem. Těla byla neporušená, což naznačuje, že lidé byli zastřeleni, nikoli zabiti výbušninami. Objevily se důkazy, že si Rusové vytipovali ukrajinské civilisty a zabili je organizovaným způsobem, o čemž svědčí mnoho těl, která byla nalezena se svázanýma rukama za zády. 2. dubna reportér AFP uvedl, že viděl nejméně 20 těl civilistů ležet na ulicích Buči, přičemž dvě těla byla svázána dohromady. Starosta města Anatolij Fedoruk oznámil, že všichni tito jedinci byli střeleni zezadu do hlavy.

Objevují se i další videa. Na dvou videích jsou vidět ruští výsadkáři, jak vedou s namířenými zbraněmi několik mužů ulicí města Buča na předměstí Kyjeva. Někteří z těchto ukrajinských zajatců jsou přikrčení, drží se za opasky těch, kteří jdou před nimi. Jiní mají ruce nad hlavou. Videa z bezpečnostních kamer a také natočená svědkem v jednom ze sousedních domů jsou dosud nejjasnějším důkazem toho, že část mužů bylo před zastřelením v ruském zajetí.

Doubrava je šířením dezinformací známý. Šířil hoaxy o Olze Richterové, o Michalu Horáčkovi i nesmysl, že Evropská unie chce zakázat písmeno „ř“. Kolem procházející poslanec Tomáš Třetina (TOP 09) k Doubravovi jen ucedil: „Že vám není hanba.“ Jaroslav Doubrava byl do Senátu zvolen za Severočechy. Až do roku 2010 však byl členem KSČM, za kterou rovněž v Senátu zasedal. V její předchůdkyni KSČ působil už od roku 1967. V roce 2014 se jako pozorovatel účastnil voleb v samozvané Luhanské lidové republice, která je separatistickým územím Ukrajiny. Za to se dostal na sankční seznam Ukrajiny. Obhajoval také ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.