Hoaxy a poplašné zprávy vznikají různě. Třeba i tak, že někdo nepochopí vtip. Vyprávět by o tom mohl senátor Jaroslav Doubrava, který v roce 2010 po 43 letech vystoupil z KSČM a stal se senátorem za Severočechy. Ten už v roce 2017 sdílel poplašnou zprávu, že Evropská unie chce zrušit písmeno Ř. Téměř rok staré satirické sdělení v něm vzbudilo obavy z revoluce v českém jazyce.

„Tak už nám berou i mateřský jazyk a my si to necháme líbit,“ napsal zhruba před dvěma týdny na Facebooku senátor za Ústí nad Labem. „Čeká češtinu revoluce? EU chce zrušit písmeno Ř! Prý kvůli zjednodušení,“ doplnil Doubrava (sdružení Severočeši.cz) ke zprávě, která informovala, že zmiňované písmeno zmizí od července z abecedy. Netušil přitom, že jde o vtip z první poloviny roku 2016, který vyprodukoval satirický web pravdive-zpravy.cz provozovaný televizí Prima.

Nyní opět sdílel starý hoax. Tentokrát falešný výrok Olgy Richterové. „Je-li to pravda, a asi je, co dodat?“ zeptal se Doubrava v úvodu zprávy, která říká, že podle pirátské poslankyně Olgy Richterové Česko může přijmout až 800 tisíc uprchlíků a věnovat jim startovní byty určené pro mladé rodiny. „Naši mladí byty tolik nepotřebují, když mohou bydlet i u rodičů nebo prarodičů. Určitě by to byl dobrý počin a ti ubozí Afričané by se nám za to určitě později odvděčili svou pracovitostí i vysokou plodností svých potomků. Za tuto vizi budeme v Pirátské straně usilovně bojovat,“ měla údajně říci Pirátka. „Této huse jsou veškerá studia, která jsme jí zaplatili z našich daní, opravdu nanic. Vzkazuju jí, aby šla příkladem a svůj byt věnovala nějaké africké rodině a pak se šla do banky na zbytek života zadlužit na další byt. Možná potom přesvědčí své souvěrce v Pirátské straně, aby ji následovaly. A když už bude v té bance, tak by mohla rovnou zažádat o další úvěr na zaplacení celého studia a vrácení těchto peněz státu, který jí financoval celé roky studia z našich daní. Protože v jejím případě je to zcela zbytečná investice. Platí na to pořekadlo: ‚Neházej perly sviním, svině perly neocení, perly ocení jenom král.‘ Tak si voliči zapamatujte, Piráti by zajistili Čechům práci, aby Afričani mohli v klidu pouze plodit děti!! Přeposílejte hlavně před volbami. Volební preference – LEDEN 2020: Hnutí ANO: 30 % Pirátů 13,5% ODS 12,5 % SPD 7,5 % KSČM 6,5%,“ napsal Doubrava s dovětkem, že jde o nejsilnější text, jaký kdy četl.

Hoax si už v loňském roce vymyslela falešná stránka Pirátská pravda. Stránka vystupovala jako oficiální komunikační kanál České pirátské strany – částečně od ní převzala grafiku a jako profilovou fotku si zvolila znak Antifaštické akce (Antifa), za jejíhož člena bývá zejména z extrémně pravicové části politického spektra nepravdivě označován předseda Pirátů Ivan Bartoš. Stránka se později snažila vystupovat jako politická recese a celou záležitost zlehčovat, Facebook ji i několikrát blokoval. Na falešnou stránku upozorňoval i náš web.

Falešný citát se evidentně ujal. Ujal se, ačkoliv logicky neexistuje jakýkoliv zdroj tohoto výroku. „Lživý příspěvek facebookové stránky Pirátská pravda začali šířit příznivci SPD v srpnu 2018. Někteří lidé mu věří dodnes. Poslankyně Olga Richterová nikdy o startovních bytech pro Afričany nemluvila. Naopak se zabývá tématem dostupného sociálního bydlení, které se dotýká statisíců občanů ČR. A to často i těch, kteří lživý příspěvek stále sdílejí a šíří dál. I těm mají návrhy Pirátů týkající se bydlení pomoci,“ píše Česká pirátská strana k hoaxu.

Dohledatelný je naopak status, kde Olga Richterová se zaráží na vysokou cenou nájmů v Praze. „Nevím, jak je to ve vašem okolí – moji známí v Praze buď platí cca 20 tisíc měsíčně za nájem (tj. zhruba jeden učitelský plat!), nebo hledají byt „aspoň pod 7 milionů“. Jiní pak v normální nájemní smlouvu už ani nedoufají a zbývají jim ubytovny, bydlení po známých, v zahradních chatkách anebo azylové domy,“ píše politička. Tento status je v rozporu, protože se zastává právě oněch „pracujících Čechů“.

Analytik Pirátské strany Janusz Konieczny k tomu poznamenal, že senátor Doubrava není natolik pomatený, aby nedokázal rozlišit lež a pravdu. Je proto přesvědčen o tom, že člen horní komory Parlamentu šíří tuto lež patrně záměrně.

„Senátor Doubrava zbaběle a hloupě útočí na pirátskou poslankyni Olgu Richterovou pomocí jednoduše prokazatelných hoaxů. Nevěřím, že by Doubrava byl natolik pomatený, aby nerozlišil v této věci, co je pravda a co lež. Patrně vědomě šíří dezinformace. Pochopitelně tenhle citát o ‚milionech Afričanů‘, o které bychom se postarali, je výmysl. Někteří lidé tomu uvěří (zvlášť když to napíše senátor) a pak posílají výhrůžné zprávy a je v tom celkově čurbes. Děkuji moc například organizaci Elpida, která pořádá kurzy dezinformací i s pomocí Jana Rosáka, kam by se měl Doubrava nepochybně přihlásit. A díky i webu manipulátoři.cz za faktické hodnocení těchto hoaxů,“ uvedl Janusz Konieczny.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.