Nový dezinformační projekt Zastavme zloděje šíří falešný citát Michala Horáčka, někdejšího kandidáta na prezidenta a rovněž textaře a hudebníka. Podle jejich grafiky měl říci citát „odpůrce imigrace je jako odpůrce deště. I praotec Čech byl imigrant. Naší morální povinností je pomáhat imigrantům a také respektovat jejich kulturu, zvyky a náboženství.“ To je však hoax.

Citát si pravděpodobně vymyslel senátor Jaroslav Doubrava pro rozhovor v Parlamentních listech v prosinci 2016. Žádná předchozí zmínka o tomto údajném citátu není známá. Názory Michala Horáčka na migraci jsou prokazatelně jiné. „Není moudré přijímat ty, které nechceme a ani oni k nám nechtějí – jak by se na takovém základě dalo něco dobrého vystavět?“ ptal se v březnu 2017. „Například z více než 4000 afghánských žadatelů o azyl jsme v letech 1998–2000 vybrali 51, jimž jsme vyšli vstříc. Bez obalu řečeno: jsme vybíraví, v celoevropském měřítku mimořádně. Osobně si myslím, že je to jak rozumné, tak důstojné. Náš dlouhá léta uplatňovaný systém je dobrý a nedivím se, že nevítáme systém nařízených kvót. Ten podle mého není výsledkem řešení příčin, ale spíš zoufalé snahy řešit následky. Ostatně použití kvót v praxi už provází jeden debakl za druhým. Na jednu stranu jsou v pohybu statisíce lidí, ale zároveň se v rámci kvót podařilo přemístit jen pět tisíc lidí. V Česku dvanáct jednotlivců,“ připomněl tehdy čísla.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.