Náš web Faktické.info už psal o nechutném hoaxu, který šíří Světlana Václavíková. Video natočila pro KTV Ivana Smetany v jedné z postižených obcí. Autorka ve videu tvrdí, že v zasažených obcích nezasahuje naše armáda, respektive není vidět. Ačkoliv se jedná o nesmysl a armáda na místě pomáhá už od pátečního rána a to včetně vojáků hradní stráže, video mělo tisíce sdílení.

Autorkou je Světlana Václavíková. Ta je velkou podporovatelkou Lubomíra Volného. Na stránkách hnutí Volný Blok je dokonce zmíněná jako předsedkyně buňky Brno-město. Kromě toho je také podporovatelkou spolku proruského dezinformátora Jiřího Černohorského. V úvodu videa Václavíková zmiňuje, že ji o natáčení „poprosil Ivan Smetana z KTV Televize“.

O Ivanu Smetanovi z KTV psal náš web už v souvislosti s videem ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, který se buďto přeřekl, nebo alibisticky lhal, že na konci jeho prvního období v ČR byly stovky nakažených. Projekt KTV se výroku chytil a rozvedl ho do monstrózních rozměrů jako obří podvod. Ministrův výrok byl pronesen v živém vstupu v TV v rámci rozhovoru, nejedná se o nějaké oficiální vyjádření. Projekt KTV je šiřitelem známého narativu o údajné cenzuře České televize. Narativ funguje tak, že dezinformační projekty si vyberou nějaké dezinformační video a následně se ptají, proč ho Česká televize neodvysílá. V tomto případě se jednalo o projev poslankyně  Dagmar Belakowitsch ze strany Svobodní na půdě rakouského parlamentu. Dagmar Belakowitsch v něm lže o údajném velkém počtu úmrtí po očkování v Rakousku. Podle statistik je hlášeno 67 podezření z více jak 5 milionů podaných dávek. Ve videu se také objevují nepravdy, že není známo, zda vakcína skutečně chrání. Kromě toho také o tom, že není známo, zda očkovaní mohou či nemohou infikovat ostatní. Jedná se tedy o domnělou hru na cenzora, kdy cenzorem je nazýváno to médium, které odmítá vypouštět dezinformace.

Za projektem KTV stojí, jak již bylo napsáno, Ivan Smetana z Frýdku – Místku, který chce kandidovat na prezidenta v roce 2023. „Pavel Novotný, starosta městské části Praha-Řeporyje, dělá show, která je místy za hranicí vysílání před 22 hodinou. Já dělám show jiným způsobem,“ píše v popisku své osoby na blogu Idnes.cz. Kromě toho psal také blog Parlamentních listů Vaše věc. V roce 2012 ho Parlamentní listy představily v rozhovoru s ním, jako člověka, který „pomáhal rozkrádat miliony“ v kauze lehkých topných olejů. „V oblíbené deskové hře Dostihy a sázky si každý pod bílým koněm představil Napoliho. Ušlechtilý kůň na posledním políčku závodního okruhu, s nejvyšší pořizovací hodnotou, ale také s nejvyšším výnosem z dostihů. Ivan Smetana je jeden z několika bílých koní, kteří přinášeli pohádkové zisky sobě, ale předně hierarchicky výše postaveným lidem ve hře obecně známé jako LTO, která připravila stát na daních o desítky miliard korun,“ psaly Parlamentní listy. Smetana chtěl kandidovat na prezidenta už v roce 2018. Důvod tehdy nezveřejnil. „S ohledem na výsledky parlamentních voleb a s ohledem na to, jak se vyvíjí volby prezidentské, rozhodl jsem se svou aktivní účast ve volbě prezidenta 2018 ukončit a nekandidovat,” uvedl stroze Smetana bez dalších podrobností.

Smetana nyní vyhrožuje dokonce občanskou válkou. Je známo, že působení projektů jako Volný blok, KTV nebo Šalingrad rozeštvalo mezi sebou mnoho rodin. Tyto projekty totiž odpůrce očkování burcují do snah přesvědčovat o svých domněnkách své široké okolí a to za každou cenu.

Hnutí Lubomíra Volného Volný blok bezesporu můžeme označit za jednu z nejaktivnějších skupin šířících konspirační teorie. Nedávno vyšla zpráva, že předseda neonacistické Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas podporuje v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny uskupení Volný blok, jehož lídrem je Lubomír Volný. Na straně druhé však jeho blok bojuje metodami, které jde nazvat anarchistickými. Neuznávají nařízení a zákony, jeho kolony aut ruší rodiče s dětmi, bojují proti korporacím. Například Volného nedávný kousek spočívá v pořádání mítinků na parkovištích hypermarketů, kde chvíli zpochybňuje účinky vakcíny či nošení ochranných pomůcek, aby následně svoje následovníky vyburcoval k hromadnému nákupu bez respirátorů. Samozřejmě bez vědomí supermarketů, příznivci Volného pak v supermarketech uráží i pokladní, protože mají nasazené roušky.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.