Jedním z menších projektů šířících dezinformace ohledně současné pandemie COVID-19 je TV Šalingrad. Stránka má na Facebooku přibližně 8 tisících „To se mi líbí“ a sleduje ji 14 tisíc lidí. Čas od času videa stránky mají ovšem tisíce sdílení. Například vyjádření expremiéra Slovenska Roberta Fica o vakcínách. Ten nazýval vakcíny nepravdivě za experimentální, nutné také dodat, že Fico odmítal vakcíny mnohem dříve, než vůbec vznikly a v té době také nebylo známo na jakém principu budou založené, natož například složení. Připomeňme, že Ficova vláda se ocitla v krizi po vraždě slovenského novináře Jána Kuciaka, který psal o působení lidí blízkých italské mafii ‘Ndrangheta na Slovensku a o jejich vazbách na slovenské politiky.

Zpět ovšem k projektu. TV Šalingrad publikuje velké množství videií Volného bloku a rovněž šířil konspirace ohledně voleb v USA kdy ještě v únoru neuznával vítězství Joe Bidena a šířil, že Donald Trump se vrátí do Bílého domu. Samozřejmě nechybí klasické dezinformace o čipování lidí nebo lež, že testovací laboratoře vlastní Andrej Babiš.

Za projektem stojí esoterička Renata Bernardi. „Přátelím se s divokými zvířaty a nekonečně obdivuji přírodu a harmonii v ní. Ukazujeme cesty, jak stavět jednoduché přírodní domovy a šťastně žít v zahradách,“ píše na svém blogu na Idnes.cz. Účastnila se také UFO kongresu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.