Jedním z velmi aktivních projektů šířících manipulace a dezinformace je v poslední době projekt KTV Ivana Smetany. Náš web o něm psal už v souvislosti s videem ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, který se buďto přeřekl, nebo alibisticky lhal, že na konci jeho prvního období v ČR byly stovky nakažených. Projekt KTV se výroku chytil a rozvedl ho do monstrózních rozměrů jako obří podvod. Ministrův výrok byl pronesen v živém vstupu v TV v rámci rozhovoru, nejedná se o nějaké oficiální vyjádření.

Po vydání našeho článku pak Smetana našemu projektu vyhrožoval žalobou. Jak se můžete přesvědčit v záznamu telefonickém rozhovoru, Smetana v něm nebyl schopný vysvětlit, co je v našem článku uvedeno špatně.

„KTV je amatérský audiovizuální zpravodajský a žurnalistický projekt,“ který se staví už delší dobu na stranu dezinformátorů bagatelizujících onemocnění COVID-19. Projekt KTV kromě jiného dává obrovský prostor (1, 2, 3) Lubomíru Volnému a jeho Volnému bloku. Mimochodem, v médiích se objevila nově zpráva, že na kandidátce Volného bloku budou zástupci i neonacistické DSSS.

Projekt KTV je šiřitelem známého narativu o údajné cenzuře České televize. Narativ funguje tak, že dezinformační projekty si vyberou nějaké dezinformační video a následně se ptají, proč ho Česká televize neodvysílá. V tomto případě se jednalo o projev poslankyně  Dagmar Belakowitsch ze strany Svobodní na půdě rakouského parlamentu. Dagmar Belakowitsch v něm lže o údajném velkém počtu úmrtí po očkování v Rakousku. Podle statistik je hlášeno 67 podezření z více jak 5 milionů podaných dávek. Ve videu se také objevují nepravdy, že není známo, zda vakcína skutečně chrání. Kromě toho také o tom, že není známo, zda očkovaní mohou či nemohou infikovat ostatní. Jedná se tedy o domnělou hru na cenzora, kdy cenzorem je nazýváno to médium, které odmítá vypouštět dezinformace.

Za projektem KTV stojí, jak již bylo napsáno, Ivan Smetana z Frýdku – Místku, který chce kandidovat na prezidenta v roce 2023. „Pavel Novotný, starosta městské části Praha-Řeporyje, dělá show, která je místy za hranicí vysílání před 22 hodinou. Já dělám show jiným způsobem,“ píše v popisku své osoby na blogu Idnes.cz. Kromě toho psal také blog Parlamentních listů Vaše věc. V roce 2012 ho Parlamentní listy představily v rozhovoru s ním, jako člověka, který „pomáhal rozkrádat miliony“ v kauze lehkých topných olejů. „V oblíbené deskové hře Dostihy a sázky si každý pod bílým koněm představil Napoliho. Ušlechtilý kůň na posledním políčku závodního okruhu, s nejvyšší pořizovací hodnotou, ale také s nejvyšším výnosem z dostihů. Ivan Smetana je jeden z několika bílých koní, kteří přinášeli pohádkové zisky sobě, ale předně hierarchicky výše postaveným lidem ve hře obecně známé jako LTO, která připravila stát na daních o desítky miliard korun,“ psaly Parlamentní listy. Smetana chtěl kandidovat na prezidenta už v roce 2018. Důvod tehdy nezveřejnil. „S ohledem na výsledky parlamentních voleb a s ohledem na to, jak se vyvíjí volby prezidentské, rozhodl jsem se svou aktivní účast ve volbě prezidenta 2018 ukončit a nekandidovat,” uvedl stroze Smetana bez dalších podrobností.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com