V čase, kdy politici, média i odborníci vyzývají, aby se lidé stýkali jen v nezbytných případech, se v Praze uskuteční demonstrace proti protikoronavirovým opatřením. Na akci se chystají i chuligáni. Odsouzený vrah Vlastimil Pechanec dokonce šíří plakát, ve kterém radikál míří baseballovou pálkou na hlavu premiéra Andreje Babiše.

Jak policie naloží s akcí v nouzovém stavu, se zatím neví. Na minulé akci se sešlo několik stovek lidí z celé republiky bez zakrytého nosu a úst. To by byl v současné situaci problém.

„Vláda ČR s účinností ode dne 14. října 2020 od 00:00 hod. do dne 3. listopadu 2020 do 23:59 hod omezuje mj. výkon práva shromažďovacího, a to tak, že pokojného shromáždění se může účastnit celkem nejvýše 500 účastníků, a to ve skupinách po nejvýše 20 účastnících a při zachování rozestupů mezi skupinami účastníků alespoň 2 metry, přičemž každý účastník je povinen mít ochranný prostředek dýchacích cest (nos, ústa), který brání šíření kapének,“ píše Magistrát hlavního města Prahy. Video z demonstrace již dříve zveřejnil například analytik Roman Máca. Redaktorce Seznam Zpráv pak bylo za reportáž z demonstrace vyhrožováno.

Akci pořádá skupina HON Ivana Sochora. O něm již náš web psal. Komparzní a reklamní herec Ivan Sochor je typickým příkladem toho, jak za několik měsíců je možné obrátit o 180 stupňů. Ještě 16. března propagoval haštag Roušky všem a rozčiloval se, že lékaři nemají ochranné prostředky. Nyní vede hnutí „HON – Hnutí Občanské Nespokojenosti“, které spolupracuje právě s hnutím Tarabové.

Toto neregistrované hnutí se již pokoušelo o stávku studentů. Úspěch ovšem stávka neslavila. Zajímavé však je se podívat, jaké stránky se hnutí HON líbí. Je to dezinformační projekt Raptor TV a ruská státní televize RT. Aktivity jsou pak podporované webem Zulice.cz Jana Čížka z SPD.

Teoriím hnutí tedy podléhají i lidé, kterým se nelíbí současná vláda a jsou vedeni do spárů šílených teorií o Iliminátech, které šíří například Lenka Tarabová. Jaký je účel takového jednání, lze spekulovat. U části lidí to však vytváří zmatečné prostředí, kdy lidé nevědí čemu (a komu) věřit. A toto prostředí je živnou půdou pro konspirace i cizí zájmy. S rozdrobenou společností se lépe manipuluje.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com