Jak již psal projekt COVID19.cz, na internetu se objevil nový projekt, který se snaží přinášet zpravodajství. Jedná se o web Zulice.cz a stojí za ním společnost Strategic Consulting s.r.o. Jana Čížka. Společnost po celé České republice v rámci sítě Český domov vydává asi pět desítek časopisů radničního typu. Problém je, že majitel Jan Čížek periodika často využívá k šíření svého politického zájmu. Jan Čížek je totiž místopředsedou pražské SPD.

Například městská část Praha 10 podala žalobu na společnost Strategic Consulting s.r.o. vydávající bezplatný čtrnáctideník Naše Praha 10. Brání se proti krajně zavádějícím a vyloženě lživým informacím, které se často objevují v článcích tohoto periodika a neprávem poškozují dobrou pověst městské části. Periodikum například referovalo o tom, že úřad objednal jediný notebook za 136 tisíc korun, ve skutečnosti se však jednalo o šest počítačů. Bez jakýchkoliv důkazů čtrnáctideník také konstatoval, že radnice obchází výběrová řízení (postupuje pochopitelně v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek) či že zakázala veřejnou diskuzi v Domě čtení (ten je zřizován Městkou knihovnou v Praze a městská část do programu diskuzí ani zasahovat nemůže).

Společnost Strategic Consulting, kromě vydávání bulvárních novin, vytvořila i pro SPD analýzu a strategii pro volby. V dokumentu se například do budoucna doporučuje v kampani lhát. „Volby jednoznačně ukázaly, že budoucnost úspěchu politických stran je postavena na rafinovaných marketingových kampaních – bez ohledu na pravdu či lež – a silné osobě lídra,“ píší Lidové noviny o analýze pro SPD.

Jan Čížek kromě regionálních novin a analýz rovněž zajišťuje tisk a distribuci novin Na vlastní oči, tedy stranických novin SPD. „Donedávna se k Okamurovým novinám nazvaným Na vlastí oči vůbec nehlásil, až po volbách na konci října pro Hospodářské noviny připustil, že se staral o jejich tisk a distribuci. Jako oficiální vydavatel byl uváděn Michal Klement, zaměstnanec jednoho z pražských autocenter. Nyní už Čížek pro Aktuálně.cz přiznává, že Klement je jeho synovec, s nímž celý projekt od samého počátku úzce konzultoval. Jedenačtyřicetiletý podnikatel ale uspokojivě nevysvětlil, proč noviny nezačal vydávat sám, když má v oboru daleko větší zkušenosti než o deset let mladší příbuzný,“ píše Aktuálně.cz. Hnutí Tomia Okamury i Čížkovi platí. Například 30. května 2018 zaplatilo částku 1 170 675 Kč na tisk novin „Na vlastní oči“.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.