Sociálními sítěmi se šíří článek, který pochází z dezinformačního webu Ondřeje Höppnera Arfa.cz. Nese název: „Významná česká lékařka už toho má dost: Okamžitě roušky dolů! Nosíte na obličejích přilepené Petriho misky! COVID-19 nikdy nebyl žádná epidemie. Druhá vlna? Jen když to bude někdo chtít. Je to obrovský byznys.“ Článek je šířen i jako samostatný příspěvek na Facebooku nebo je rozesílán e-maily.

V prvé řadě je dobré si představit aktéry článku. MUDr. Alice Tomková je dermatoložkou, nemá tedy žádný vztah k virologii nebo epidemiologii. Netušíme, proč Ondřej Höppner ji nazval významnou dermatoložkou. Je totiž známo, že má soukromou ordinaci, není známo, že by byla někdy primářkou nějakého dermatologického oddělení, nebo se podílela na nějaké významné vědecké práci v oboru dermatologie. Alice Tomková byla dosud v médiích známá jako majitelka příčovského zámku. V minulosti si stěžovala na neochotu státu a památkářů. Především je ovšem známá tím, že na svém zámku Příčovy hostila v den Prague Pride „Mezinárodní den původního obyvatelstva.“ Na akci se sešla špička dezinformační scény jako Benjamin Kuras, Petr Hampl, Stanislav Novotný, Petr Žantovský, Jaroslav Foldyna, Ladislav Jakl, Jaroslav Bašta, Jaroslav Štefec, Ivo Budil a Lenka Procházková. Na pozvání Petra Hamla přijel například předseda DSSS Tomáš Vandas nebo také zakladatelé Svobodného rádia Vladimír Kapal a Soňa Zikmundová.

Slova lékařky Tomkové zazněla na internetovém rádiu Slobodný vysielač, konkrétně v pořad Na prahu změn. I Slobodný vysielač je znám jako dezinformační projekt, o něm psal náš web několikrát (1, 2, 3). Garde Tomkové dělal Stanislav Novotný, který je znám jako předseda Asociace nezávislých médiích sdružující i antisemitistické projekty jako například web NWOO.

Tomková v rozhovoru opakuje jen známé konspirace, jakože pandemie COVID-19 nesplňuje kritéria pandemie. Ve skutečnosti to však není pravda. Dne 11. března 2020 WHO šíření koronaviru prohlásila za pandemii, tedy epidemii s celosvětovým rozšířením. Právě celosvětové rozšíření je jedno z kritérii pro vyhlášení pandemie.

Tomková argumetuje jen, že nebylo splnělo kritérium „1600 lidí na 100 tisíc obyvatel“ a opomíjí další kritéria. Kromě celosvětového rozšíření je nebezpečnost viru i v tom, že na něj neexistuje lék, který by prošel všemi studiemi.

V článku se objevují také známé konspirace o Billu Gatesovi. Asi nejpříznačnější je, že MUDr.Tomková svá tvrzení v článku neopírá o žádná dohledatelná data, ale především o blíže nespecifikovaná tvrzení svých kolegů.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.