Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.
Prezident Miloš Zeman se chystá na svátek 28. října vyznamenat řadu osobností. A mnohdy se jedná o osobnosti velmi kontroverzní. Mimo jiné i Janu Lorencovou, o které již náš web psal. A také Alenu Vitáskovou.
Dne 20. července 2011 Alenu Vitáskovou vláda pod vedením premiéra Petra Nečase jmenovala předsedkyní Energetického regulačního úřadu, a to s platností od 1. srpna 2011, na funkční období 6 let. Předsedkyni úřadu zastupuje pět místopředsedů. V pozici šéfky ERÚ zpochybnila stovky solárních investic, u nichž podle ní existuje podezření, že čerpají neoprávněně vysoké dotace. „Zelené elektrárny” mají na podporu nárok po 15 až 20 let po spuštění. V souhrnu tak ERÚ zpochybňuje sumu v řádu desítek miliard korun. Kromě toho je však v současné době i trestně stíhaná hned v několika kauzách. V jedné z nich byla dokonce nepravomocně odsouzená.
Státní zástupce brněnské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci na ni a devět dalších osob podal v září 2013 obžalobu v případě solárního podvodu týkajícího se dvou fotovoltaických elektráren na Chomutovsku. Podle policie mělo dojít k podvodnému získání licence na konci roku 2010, ačkoliv obě elektrárny nebyly ještě dokončeny. Záměrem mělo být získání vyšší ceny za výkup elektřiny, kterým by majitelé elektráren během 20 let na garantované vyšší ceně za výkup elektřiny mohli poškodit stát o 1,9 miliardy korun. V červnu 2014 u brněnského krajského soudu vypovídala kvůli údajnému podílu na podvodech kvůli přidělení licencí dvěma solárním elektrárnám na Chomutovsku. Policie tvrdí, že licence byly vydány předčasně a jejich majitelé proto dodnes neoprávněně čerpají vyšší příspěvky za vyrobenou energii. Soud jí kladl za vinu, že zmařila přezkumné řízení, v němž mohly být licence majitelům elektráren Saša-Sun a Zdeněk-Sun odebrány. Předsedkyně ERÚ pochybení odmítá. Podle ní je potřeba počkat na rozhodnutí soudu, zda byly licence v tomto případě uděleny řádně. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedla, že nehodlá rezignovat na svou funkci, pokud bude obžalována v kauze solárního podvodu. Tvrdila, že v době, ke které se má vztahovat připravovaná obžaloba, úřad ještě nevedla. Obvinění považovala za nesmyslné, protože se naopak snaží se solární mafií bojovat. Upozornila, že tehdejší klíčoví představitelé ERÚ, kteří byli ve funkci, když se zpochybňované licence vydávaly, mají v případu postavení svědků. Navíc však ono správní řízení z jejího pokynu znovu běží.
Alena Vitásková založila neziskovou organizaci Institut Aleny Vitáskové. Nyní udělala ředitelkou svého soukromého institutu, za který s prezidentem vloni byla v Rusku, Nelu Liskovou. Konzulku samozvaného doněckého konzulátu v Ostravě, který na návrh ministerstva zahraničí nedávno zrušil soud.
Alena Vitásková o Nele Liskové píše: „Profesně působí řadu let v businessu na pozici obchodní ředitelky. Aktivně se posledních pět let věnuje politickému dění. Je představitelkou rady Národní domobrany ČR. V roce 2016 byla jmenována vládou Doněcké lidové republiky honorární konzulkou a otevřela v Ostravě první Zastupitelské centrum Doněcké lidové republiky v Evropě, čímž započala otevírání dalších, dnes již šesti Zastupitelských center Doněcké lidové republiky v Evropě, která mají za cíl pomáhat válkou postižené oblasti Donbasu. Nela Lisková má zájem o dění nejen v České republice, ale i ve světě. Nechce nečinně přihlížet bezpráví, které se děje. Porušování lidských práv kdekoliv na světě, Českou republiku nevyjímaje, je jedna z hlavních činností, kterou se Institut zabývá.
Jenže. Česká republika existenci Doněcké lidové republiky neuznává. Respektive. Existenci Doněcké lidové republiky neuznává ani žádný jiný člen OSN. Národní domobrana je pak v ČR považovaná za extremistickou organizaci. Myšlenku domobrany původně rozvíjela radikální malá neparlamentní strana Národní demokracie, v jejímž čele stojí publicista Adam B. Bartoš, známý sepisováním seznamů skutečných i domnělých Židů v české politice, spikleneckých teorií i tím, že loni vystoupil na demonstraci s oprátkou v ruce a pohrozil, že pokud vláda neizoluje Česko od uprchlíků, „začne konat.“ Bartoš s kolegou Ladislavem Zemánkem nedávno dostali podmínku za to, že u hrobu Anežky Hrůzové, zavražděné v roce 1899 (podle antisemitské legendy Židem Hilsnerem z rituálních důvodů, o čemž ale v obžalobě ani rozsudku nebylo ani slovo, důkazy proti Hilsnerovi byly jen nepřímé) vyvěsili ceduli, vyzývající – nápadně podobně mrazivému sloganu nacistů – k „vyřešení židovské otázky.“ Právě i díky tomuto spojení jde jednoznačně domobraneckou organizaci nazvat za extremistickou.
„Činnost buněk Národní domobrany spočívala zejména v organizaci polovojenských cvičení pro své členy a sympatizanty, zahrnující zejména fyzický a taktický trénink, ojediněle střelecký výcvik. Část buněk se hlásila k organizování hlídek, nicméně jednalo se o aktivity spíše propagandistické, které měly sloužit ke zviditelnění spolku. V rámci Národní domobrany byly registrovány snahy využít dotace z programu „Bezpečnostní dobrovolník“. Kromě finančního příjmu tím byl sledován zejména cíl legitimizace vlastní činnosti. Ministerstvo vnitra, Ministerstvo obrany i Policie ČR se od Národní domobrany jednoznačně distancovaly. Spolek Národní domobrana nemá jako subjekt soukromého práva žádné zvláštní pravomoci. Pouze stejně jako kdokoli jiný mohou např. oznámit policii podezření ze spáchání trestného činu, přestupku atp,“ píše se o Národní domobraně v zprávě o extremismu za 2. čtvrteletí roku 2017.
Nela Lisková je kromě toho častou šiřitelkou hoaxů.