Prezident Miloš Zeman letos u příležitosti výročí založení republiky vyznamená 28. října někdejší novinářku a poslankyni za ANO Janu Lorencovou, v posledních letech zdatnou šiřitelku hoaxů. Zeman uvedl, že za výstižné pojítko tří současníků z oceněných, které jmenoval, považuje jejich boj proti “ekonomickým zmrdům”. Bývalá šéfka ERÚ Vitásková podle něj bojuje proti tzv. solárním baronům, finančník Krúpa proti podnikateli Zdeňku Bakalovi a bývalá poslankyně Lorencová proti lidem spojeným s lehkými topnými oleji.

„Jana Lorencová. To jméno bylo v devadesátých letech pojmem. Znojemská rodačka, ostravská investigativní novinářka, která se za normalizace nemohla touto profesí živit. Po převratu však dokázala naplnit motto, jímž se tehdy ta lepší žurnalistika opravdu řídila: Média jsou hlídacím psem demokracie. V České televizi Lorencová získala možnost uplatnit své investigativní schopnosti v pořadech Nadoraz, Klekánice, Za zdí a Případ pro reportérku. Kauza lehkých topných olejů (LTO), během níž byly rozkradeny desítky až stovky miliard korun, by bez této statečné ženy v médiích neexistovala v té míře, v jaké tomu bylo. Cestování po nádražích, sledování cisteren s naftou prohlášenou za LTO, desítky schůzek s lidmi, kteří měli k věci co říci, studium zákonů, cenových výměrů a dalších dokumentů – to a mnoho dalšího Lorencová absolvovala během několika let. Sama se několikrát dostala do situace, kdy byla doslova ohrožena na zdraví či životě,“ psal server Idnes.cz.

Jenže 90. léta jsou už dávno pryč a Jan Lorencová se od té doby změnila. Na svém facebookovém profilu šíří často hoaxy.

Jako příklad jde jmenovat to, když se začátkem února objevil na jejím profilu dezinformační příspěvek, ve kterém se Lorencová zmiňuje o rozhovoru mezi pány Horáčkem a Drahošem, ke kterému údajně mělo dojít dva dny před volbami. Lorencová na svém profilu psala, že redaktor ostravského Rádia Čas vyslechl před prezidentskými volbami rozhovor mezi Jiřím Drahošem a Michalem Horáčkem. Ti se podle Lorencové měli domlouvat na tom, že po volbách po nějaké době přepustí pravomoci hlavy státu Miroslavu Kalouskovi, který se měl v mezidobí stát předsedou Poslanecké sněmovny.

Což je konstrukce nevídaná. Předně proto, že samotné rádio popřelo, že by se to mělo kdy stát, a pak také z pohledu ústavy. Na celou kauzu upozornil náš web.

Jana Lorencová, bývalá poslankyně za ANO, šíří na sociální síti Facebook nesmyslné údaje o údajných cenách nafty v Evropě. Podle nesprávných informací exposlankyně se po údajném poklesu cen ropy na světových burzách jsou ceny v jiných zemích EU pod 25 Kč za litr. Za cenu nafty pak obviňuje EU. Podle informací z veřejně dostupný zdrojů šlo samozřejmě zjistit, že je to nesmysl.  Cena nafta je v České republice je jedna z nejlevnější ze zemí EU. I na tento případ jsme upozornili jako první.

 „Lorencová v posledních letech často sdílela nejrůznější hoaxy. Zřejmě nejúsměvnějším momentem byl její status z listopadu 2015, kdy se tehdejší poslankyně obořila na média, že neinformovala o tom, že zemřel Michail Gorbačov. Ten přitom žije dodnes,“ píše Nový deník.

„Tyto případy bohužel nejsou příliš ojedinělé. Dlouhodobě Lorencová sdílí podobné statusy, které adorují Rusko nebo se staví velmi negativně vůči migraci. V případě Ruska veřejně dále sdílela Lorencová např. domnělý citát Vladimira Putina. (psali jsme o něm zde – pozn. red.) “Odpuštění teroristům je jen na Bohu. Poslat je za ním je zas na mně. Putin.” Tehdejší poslankyně jej do světa sdílela s komentářem, že jde “o výrok, který stojí za zapamatování”. Problém je, že jde o výrok Denzela Washingtona z filmu Muž v ohni. Stejně jako Lorencová sdílela výrok z filmu připsaný Putinovi řada lidí i médií. Známému hoaxu se věnoval třeba Huffington Post.  K obdivu k Ruské federaci a jejímu vedení ze strany Lorencové doplňme ještě tolik, že se zhruba před rokem vyjádřila v tom smyslu, že “hrozí-li skutečně válka s Ruskem, bude prvním kolaborantem”, shrnuje Jan Tvrdoň z Nového deníku.

Co dodat?

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.

 

 


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.