Na jižní Moravě si připomněli výročí tragického poničení několika obcí tornádem. Při této příležitosti vyšla i kniha o této událost se svědectvím konkrétních lidí. Na akci přijel parazitovat i proruský dezinformátor Jiří Černohorský. Ten přijel konfrontovat hejtmana jihomoravského kraje Jan Grolicha. To však neměl dělat.

Jan Grolich ho nejprve vyškolil z dotačních titulů. Černohorský si totiž myslel, že Jihomoravský kraj zpronevěřil nějaké peníze na pomoci obcím. Následně mu vyčetl, že na celé věci jen parazitoval a urážel například neziskové organizace, které skutečně na místě pomáhaly. Do Černohorského se následně pustil i další občan. Vsadil se s ním také, že když Černohorský získá ve volbách jakoukoliv politickou funkci, pošle mu láhev vína chardonnay.

Jiří Černohorský a jeho spolek Čest, svoboda, respekt pořádal na sociální síti sbírku na pomoc postižené Moravě.  Podmínkou pro zahájení konání veřejné sbírky je vydání osvědčení o tom, že sbírku lze konat. Toto osvědčení vydává krajský úřad kraje, ve kterém má právnická osoba své sídlo. Pokud chcete sbírku vyhlásit v souvislosti neočekávané události, např. živelní pohromy, neočekávaného válečného konfliktu či na pomoc obětem nešťastné události, lze sbírku vyhlásit okamžitě, ale je nutné o tom příslušný krajský účet informovat a zaslat i všechny potřebné informace a formuláře. Pro spolek Čest, svoboda, respekt je příslušným „krajským“ úřadem Magistrát hlavního města Prahy. Magistrát však o takové sbírce informován nebyl.

Jiří Černohorský patří mezi nejvýraznější postavy dezinformační prokremelské scény a zároveň také známá tvář tuzemského extremismu je řečníkem i organizátorem demonstrací. Je také známo, že čelí řadě exekucí. Analytik Roman Máca navíc zjistil, že byl odsouzen na rok odnětí svobody podmíněně se zkušební dobou na 18 měsíců.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.