Administrátorům facebookového profilu Tomia Okamury se zase něco nepovedlo. Někdo z nich na stránku předsedy SPD napsal falešnou zprávu, že „Piráti v Mostě navrhují, aby snad stát postavil Romům nové hezké domky za státní peníze.“ Stránka přitom čerpala z falešných stránek Pirátská pravda, které své statusy „maskuje“ pod roušku satiry. Ta o sobě uvádí toto: „Nekorektní, neoficiální a satirický fanclub České pirátské strany. Před čtením příspěvků si důkladně přečtěte Impresum!“

V Impresu se pak uvádí: „Veškerý obsah této facebookové stránky je fikcí, která se v žádném ohledu nezakládá na pravdě. Informace, myšlenky a další duševní díla zde zveřejněná jsou pouze smyšlenou představou, která nemá nic společného se skutečnou Českou pirátskou stranou, ani jiných zmíněnými či jinak dotčenými reálnými osobami. Veškeré zde uváděné výroky a popisované události jsou smyšlené. Stránka je provozována za účelem zábavy jako politická satira.“ O stránce psal náš web několikrát (1, 2, 3).

Dobrá, možná si řeknete, že naletět může občas každý. Administrátoři profilu však zvolili netradiční postup. Místo toho, aby status smazali, hned dvanáctkrát ho přepsali, aby nebyl žalovatelný. Jak upozornil novinář Jan Moláček, v původním příspěvku nebyla vůbec zmínka o tom, že čerpají z recesistické stránky. Po upozornění byl status změněn tak, aby to vypadalo, že autor ví, že se jedná o humor, ale nebylo to tak do očí bijící. Nakonec citát falešné zprávy dal admin do uvozovek. Důvodem může být, že Česká pirátská strana už SPD žaluje kvůli pomluvám, které hnutí Tomia Okamury šíří o Pirátech. Zároveň SPD čelí (zatím nepravomocnému) rozsudku ve věci žaloby redakce Hlídací pes. Respektive přímo Tomio Okamura, když investigativní web nazval „podvodným“.

I tak má status Tomia Okamury přes 600 sdílení. Jak je evidentní z komentářů, někteří tomuto statusu věří.

to01 to02 to03 to04 to05


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.